pietro-de-grandi-hrrkKp0VB5s-unsplash

“Otok” odvratnih vlažnih maramica promijenio je tok rijeke Temze u Londonu

GREEN_300_listici_sredina

Mole se građani za pomoć

U Temzi se formirao "otok vlažnih maramica" veličine dva teniska terena, zbog čega rijeka dok teče kroz London mijenja tok, piše The Times.

Ministri su zamolili građane da prestanu koristiti vlažne maramice, a vlada razmatra zabranu onih koje sadrže plastiku. Fleur Anderson, laburistička zastupnica, upozorila je da se vlažne maramice kada se ispuste u odvode ne raspadnu i umjesto toga završe u Temzi, drugoj najdužoj rijeci u Engleskoj.

“Postoji otok veličine dva teniska terena, bilo sam tamo i stajala sam na njemu – blizu je mosta Hammersmith, a dubok je metar ili više na mjestima gdje su samo vlažne maramice. Zapravo je promijenio tok Temze”, rekla je Anderson. Zastupnica je predložila zabranu proizvodnje i prodaje vlažnih maramica koje sadrže plastiku, izvijestio je The Times, ističući da je malo vjerojatno da će to postati zakon bez potpore vlade.

Većina vlažnih maramica izrađena je od plastike koja se ne raspada prilikom ispiranja, prema dobrotvornoj organizaciji za zaštitu okoliša Thames21. Nadalje, mogu se razgraditi u mikroplastiku i oštetiti vodeni život i ekosustav Temze, priopćila je dobrotvorna organizacija. Ona sada poziva vladu da zabrani vlažne maramice koje sadrže plastiku i poziva na propise koji bi jasno označili kako se vlažne maramice trebaju odlagati.

Thames21 dokumentira plastični otpad koji se izbaci na obalu uz rijeku i otkrio je da je u nešto manje od pet godina nakupina narasla za 1,4 metra u visinu i prekrila područje dva teniska terena, prema podacima Tidewaya i PLA. Na tim žarištima pronađene su vlažne maramice u gustoći između 50 i 200 maramica po kvadratnom metru. Prošle su godine dobrotvorni volonteri prikupili više od 27.000 maramica tijekom dva dana na drugom mjestu pored mosta Battersea.

Vlažne maramice također čine gotovo 90 posto materijala sadržanih unutar “fatberg”, mase krutog otpada napravljenog od masnoće koja može začepiti kanalizaciju. Rebecca Pow, ministrica okoliša, zamolila je građane da maramice ne bacaju u odvod ako ih koriste. Pow je rekla da će vlada uskoro objaviti što planira učiniti po pitanju ovog problema.

 

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.