Otkrivena je nova bolest kod morskih ptica, plastikoza, koju uzrokuje progutana plastika. Kako su objavili znanstvenici Prirodoslovnog muzeja u Londonu, oboljele životinje imale su ožiljke u probavnom sustavu od progutanog plastičnog otpada. Riječ je o fibrozi izazvanoj plastikom kod divljih životinja, prenosi Guardian.
Ptica koja je progutala više plastike imala je više ožiljaka, a otkriveno je da i mlade ptice obolijevaju. Smatra se da im roditelji prenesu plastikozu prilikom hranjenja.
Znanstvenici su proučavali područje australskog otoka Lord Howe kako bi utvrdili povezanosti između progutane plastike i početnog dijela ptičjeg želuca. Došli su do zaključka da bolest može dovesti do postupnog propadanja žlijezda u tom dijelu probavnog trakta. Gubitak tih žlijezda može uzrokovati da ptice postanu neotporne na infekciju i parazite te može utjecati na njihovu sposobnost probave hrane i apsorbiranja nekih vitamina.
Pogođeno je više vrsta
Ako progutaju mali komadić plastike, to može izazvati upalu probavnog trakta, a veće količine mogu dovesti i do smrti. S vremenom, upala uzrokuje stvaranje ožiljaka u tkivu što utječe na probavu, rast i preživljavanje. Alex Bond, glavni kustos zadužen za ptice u Prirodoslovnom muzeju, rekao je da ptice koje su oboljele od plastikoze izgledaju potpuno normalno, a iznutra se muče s velikim problemima.
“Ta je studija prva koja je proučavala tkivo želuca na ovaj način i pokazuje da konzumacija plastike može uzrokovati ozbiljnu štetu probavnom sustavu tih ptica”, dodao je.
Iako su znanstvenici proučavali samo jednu vrstu ptica u jednom dijelu svijeta, vjeruju da je pogođeno više vrsta. Kažu da je izlaganje svih organizma plastici neizbježno budući da zagađenje raste iz dana u dan.