Hrvatska, more

Novi podaci: Hrvatska se nalazi na trećem mjestu u Europi po kakvoći mora i vode za kupanje

GREEN_300_listici_sredina

Pri samom vrhu

Hrvatska se nalazi na trećem mjestu u Europi po kakvoći mora i vode za kupanje prema najnovijim službenim podacima Europske agencije za okoliš (EEA).

Prema najnovijim službenim podacima Europske agencije za okoliš (EEA) iz svibnja 2024., Republika Hrvatske se, prema udjelu kupališnih mjesta s izvrsnom kakvoćom mora i vode za kupanje, u 2023. g. nalazi u samom vrhu, tj. na trećem mjestu u Europi (iza Cipra i Austrije). Pokazatelj je to dugogodišnjeg kontinuiranog upravljanja kakvoćom mora i voda za kupanje te prije svega očuvanosti morskog okoliša, izvještava Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije.

Laboratoriji županijskih zavoda za javno zdravstvo 7 obalnih županija će u razdoblju od 20. svibnja do 1. listopada 2024. g. provesti ukupno 10 ciklusa ispitivanja kakvoće mora za kupanje na 1087 točaka raspoređenih duž obale i otoka hrvatskog dijela Jadrana. U ovoj godini je porastao broj točaka za 79 mjernih mjesta, od čega najviše u Zadarskoj županiji.

Uzorkovanje i laboratorijska analiza se provodi svakih 15 dana na svim spomenutim lokacijama temeljem Uredbe o kakvoći mora za kupanje (NN 73/08). Mikrobiološki pokazatelji koji se prate u moru su Uredbom utvrđene vrijednosti crijevnih enterokoka i bakterije Escherichia coli.

Osim pojedinačnih ocjena (nakon svakog pojedinog uzorkovanja), na kraju sezone kupanja se određuje godišnja ocjena kakvoće mora, koja je u protekloj sezoni 2023. na 951 mjernom mjestu (od ukupno 1008 točaka) bila „izvrsna“ (plavo), na 38 točaka je bila „dobra“ (zeleno), na 6 „zadovoljavajuća“ (žuto) te na 13 točaka „nezadovoljavajuća“ (crveno obojeni simbol).

Sezona kupanja u Hrvatskoj službeno je započela 1. lipnja i trajat će do 15. rujna ove godine

Povodom ovogodišnje sezone kupanja promoviran je i novi prikaz za javnost o kakvoći mora i vode za kupanje u Republici Hrvatskoj koji je dostupan OVDJE. Aplikacija je dvojezična i građanstvo može, u realnom vremenu, sudjelovati putem unošenja komentara i prijedloga te tako aktivno doprinijeti u zaštiti Jadrana i kopnenih voda (na rijekama i jezerima).

PHOTOS BY: Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.