Znanstvenici i korisnici znakovnog jezika iz Kraljevskog društva i Škotskog centra za senzorne poremećaje, kako prenosi The Guardian, zajedno su osmislili znakove za najčešće ekološke pojmove kako bi omogućili lakšu komunikaciju o ekološkim temama, ali i osvještavanje te pristup najnovijim informacijama na temu klimatskih promjena. Prvih 200 znakova tematski je obuhvaćalo biološku raznolikost, ekosustave, onečišćenje i fizičko okruženje.
Na primjer, za znak “stakleničke plinove”, korisnici znakovnog jezika trebali bi gestikulirati “kružno objema rukama, što predstavlja plinove, a potom staviti lijevu ruku u vodoravni položaj i pomaknuti desnu ruku prema dolje, s uperenim kažiprstom, a potom natrag prema lijevoj ruci, kako bi pokazali kako se sunčeva svjetlost reflektira na površini Zemlje”, stoji u njihovu objašnjenju
Tim znanstvenika prvo je izdvojio riječi vezane uz biološku raznolikost, fizičko okruženje i onečišćenje iz GCSE-a i A-level kurseva, koje su potom pregledali ekolozi i predložili kao znakove.
Do kraja projekta, tim planira razviti znakove za više od 400 ekoloških pojmova. Posljednjih 200 znakova tematski će pokrivati energiju, održivost i utjecaj promjene okoliša na ljude, uključujući pojmove globalnog zatopljenja, ugljične neutralnosti i krčenja šuma.
Dr. Audrey Cameron, koordinatorica projekta na Sveučilištu u Edinburghu, rekla je da će znakovi omogućiti korisnicima s oštećenjme sluha da sudjeluju “u razgovoru o trenutnim prijetnjama biološkoj raznolikosti i okolišu”. Rječnik bi im omogućio sudjelovanje na globalnim summitima o klimi i biološkoj raznolikosti te sudjelovanje u raspravama.
Prof. Jeremy Sanders, predsjednik Odbora za raznolikost i inkluziju Kraljevskog društva, rekao je da su znakovi imali cilj “inspirirati i osnažiti sljedeću generaciju studenata koji koriste znakovni jezik i omogućiti znanstvenicima da podijele svoj rad s javnošću”.
Neki od pojmova na znakovnom jeziku
Ugljični otisak: Lijeva ruka u obliku slova C s prstima desne ruke udaljenim od lijeve ruke kako bi podsjećalo na ispuštanje ugljika u okoliš.
Staklenički plinovi: Kružna gestikulacija objema rukama kako bi se predočili plinove, zatim se lijeva ruka postavlja u vodoravni položaj, a desna ruka spušta dolje, s uperenim kažiprstom, potom se vraća prema lijevoj ruci kako bi se pokazala refleksija sunčeve svjetlosti na površini Zemlje.
Mesojedi: Prsti kao dva šiljasta zuba.
Biljojedi: Obje zatvorene šake, jedna do druge, dlanovi okrenuti prema gore, šake se dotiču zglobovima prstiju i pomičuu kružnom pokretu.
Svejedi: Znak za “mesojede” + znak za “biljojede”
Prirodna selekcija: Dva uperena kažiprsta idu prema naprijed, a desna ruka, s uperenim kažiprstom, “padne”, lijevi upereni kažiprst i dalje ostaje uspravan i kreće se prema naprijed.
Ostale pojmove možete pronaći na online rječniku znakovnok jezika.