zelene površine naslovna

Nova studija pokazala: Djeca, koja odrastaju uz zelene površine, ne osjećaju anksioznost ni depresiju

GREEN_300_listici_sredina

Aktivnosti u prirodi

Iako je već poznato da boravak u prirodi pozitivno utječe na razvoj djece, najnovija studija je pokazala kako smanjuje rizik od pojave anksioznosti i depresije kod djece predškolske dobi.

Jeste li znali da je zapravo vrlo jednostavno odgojiti sretno dijete? Najnovije istraživanje, objavljeno u časopisu JAMA Network Open, pokazalo je da je odrastanje djece u blizini zelenih površina, kao što su šume, livade, travnjaci ili čak parkovi, stimulirajuće za njihov emocionalni razvoj, da su sretniji i da imaju puno manje emotivnih poteškoća nego njihovi vršnjaci koji odrastaju u okruženjima bez zelenila.

Zelene površine bude pozitivna emocionalna stanja

Studija, koju je financirao Nacionalni instituti za zdravlje (NIH), uključila je veliku i raznoliku skupinu djece iz cijelih Sjedinjenih Država. Ovako širok raspon ispitanika omogućio je istraživačima da dobiju jasniji uvid u to kako blizina zelenih površina utječe na emocionalno stanje i razvoj mališana.

djeca i igra u prirodi

Znanstevni tim koristio je satelitske snimke kako bi utvrdili rasprostranjenost zelenih površina oko domova ispitanika – parkove, šume ili čak dvorišta s mnogo drveća i biljaka.

Nakon što su istraživači dobili sliku o tome koliko je svako dijete uključeno u studiju bilo izloženo prirodi, napravili su usporedbu s izvješćima roditelja koji su detaljno oisali emocionalna stanja svoje djece tijekom ranih razvojnih godina.

Analiza je otkrila jasan uzorak: djeca koja su živjela u zelenijim okruženjima od svog rođenja imala su manju vjerojatnost da će doživjeti anksioznost ili depresiju u svojim predškolskim godinama. Dr. Nissa Towe-Goodman je istraživačica ECHO-a iz Instituta za razvoj djece Frank Porter Graham na Sveučilištu Sjeverne Karoline, Chapel Hill.

“Naše istraživanje podržava postojeće dokaze da boravak u prirodi koristi djeci”, rekla je dr. Towe-Goodman, znanstvenica s Instituta za razvoj djece Frank Porter Graham iz Sjeverne Karoline.

Iako veza između boravka u prirodi i naše emocionalne dobrobiti nije novost, objašnjenje do kojeg su došli znanstvenici u ovoj studiji vrlo je zanimljivo.

Razni razvojni benefiti

Zelene površine, poput parkova i šuma, obično su tiše od prometnih ulica ili domova punih elektroničkih uređaja. Ovo smanjenje buke i ometanja pruža mozgu potreban odmor, omogućavajući opuštanje i bolju fokusiranost. Nadalje, prizori i zvukovi koje doživljavamo u prirodnim okruženjima često su manje preplavljujući od stalne stimulacije ekrana, gužvi i prometa, što pomaže smanjenju razine stresa i anksioznosti.

Prirodna okruženja na jedinstven način potiču istraživanje i aktivnu igru. Drveće je tu za penjanje, lokve za šljapkanje, a štapovi i kamenje postaju alati za maštovite građevinske projekte. Sve to potiče zdravu fizičku aktivnost i podržava sveukupni razvoj djeteta. Za razliku od strogo strukturiranih igrališta, priroda nudi otvorene mogućnosti. Bez fiksnih pravila, djeca mogu koristiti svoju maštu da izmisle igre, grade svoje svjetove i slijede svoju znatiželju. Ova sloboda potiče kreativnost i razvija vještine rješavanja problema.

Također, priroda je pun iznenađenja – od sitnih insekata do zadivljujućih vremenskih uvjeta. Opservacija i interakcija s ovim elementima potiču dubok osjećaj čuđenja i uče djecu o svijetu oko njih.

Neka boravak u prirodi postane vaša svakodnevica

Sada kada znamo da zelene površine mogu biti korisne za emocionalnu dobrobit djece, evo nekoliko praktičnih savjeta kako ih ugraditi u dječju svakodnevicu.

Ako ne živite okruženi prirodom, ubacite posjete parkovima, stazama ili drugim prirodnim područjima u tjednu rutinu svoje obitelji. Potraga za blagom iz prirode jednostavan je način da vrijeme provedeno na otvorenome učinite zanimljivijim. Kreirajte jednostavan popis stvari za pronalaženje (borov šišak, glatki kamen, žuti cvijet) ili se usredotočite na promatranje divljih životinja, poput ptica i vjeverica. Iako zvuči  dobro da djeca budu čista, dopustite im da se zaprljaju.

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.