Proljeće, svemir

Nevjerojatan video iz svemira: Pogledajte trenutak kada je proljeće službeno započelo

GREEN_300_listici_sredina

Jednaka duljina dana i noći

Nevjerojatan video ubrzanog prikaza uhvaćen satelitom otkriva sunce kako sja izravno iznad Zemljinog ekvatora, a koji označava službeni početak godišnjeg doba koje zovemo proljeće.

Proljeće je napokon došlo, što znači da će dani postajati sve duži od sada pa do ljeta. Sezona je službeno počela dok je sunce sijalo izravno iznad ekvatora, a dnevno i noćno vrijeme dosegnuli su gotovo jednakih duljina diljem svijeta.

GOES East (Geostationary Operational Environmental Satellite) je geostacionarni satelit koji obavlja meteorološka promatranja, operira ga NASA u suradnji s NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration), a satelit je snimio točan trenutak početka proljeća. Nevjerojatan video ubrzanog prikaza prikazuje upravo trenutak kada se to dogodilo u srijedu, u 3:06 sati GMT (utorak, 19. ožujka, u 23:06 sati EDT). Tijekom cijele godine, GOES East snimao je po jednu fotografiju svakog dana u isto vrijeme – 11:50 UTC – s iste pozicije prije nego što je sve slike spojio.

Video pogledajte OVDJE.

Proljeće je službeno započelo u srijedu, 20. ožujka u 3:06 sati GMT (utorak, 19. ožujka u 23:06 sati EDT)

Ova snimka iz videa pokazuje sunce kako sije izravno iznad ekvatora i dnevno i noćno vrijeme gotovo jednake duljine diljem svijeta. Rezultirajuća animacija prikazuje stalno kretanje granice između dana i noći – poznate nekim astronomima kao ‘terminator’. Neki ljudi misle da je ‘proljeće’ arbitrarno ime dano razdoblju kada vrijeme počinje postajati toplije i cvijeće počinje cvjetati – ali to nije slučaj. Zapravo, četiri godišnja doba (i kada točno počinju) imaju veze s kretanjem Zemlje u odnosu na sunce. Ne zaboravite, naš planet se okreće pod kutem dok se kreće oko sunca, pa se količina sunčeve svjetlosti koju dobivamo mijenja. Zbog toga što je Zemlja nagnuta na svojoj osi, sunce osvjetljava sjevernu ili južnu hemisferu više ovisno o tome gdje se Zemlja nalazi duž svoje orbite. Svake godine postoje dva ekvinocija – jedan u ožujku i drugi u rujnu – kada sunce izravno sja na ekvatoru i dan i noć su gotovo jednake duljine, piše Daily Mail.

Što je to ekvinocij i kada se događa?

No, u dva trenutka tijekom godine Sunce će jednako osvjetljavati sjeverne i južne hemisfere – poznato kao ekvinociji. U sjevernoj hemisferi, proljeće započinje kada se dogodi prvi ‘ekvinocij’, što je kada sunce izravno sja na ekvator. To znači da su duljine dana i noći otprilike jednake bez obzira gdje se nalazite na planeti – 12 sati sunčeve svjetlosti i 12 sati tame. Pojam ‘ekvinocij’ potječe od latinskog, što znači ‘jednaka noć’. Prvi ekvinocij se službeno naziva ‘proljetni ekvinocij’ – i svake godine događa se 20. ili 21. ožujka. To označava početak proljeća u sjevernoj hemisferi i početak jeseni u južnoj hemisferi. Drugi ekvinocij se službeno naziva ‘južni ekvinocij’ – i svake godine događa se oko 22. rujna. Označava početak jeseni u sjevernoj hemisferi i početak proljeća u južnoj hemisferi.

Grafikon kojeg je objavila NASA objašnjava razliku između solsticija i ekvinocija. Solsticiji se događaju u lipnju i prosincu; ekvinociji se događaju u ožujku i rujnu. Zimski solsticij je dan u godini kada Sjeverna hemisfera ima najmanje sunčeve svjetlosti, a Južna hemisfera najviše. Astronomska zima počinje danas i završava 20. ožujka (označavajući početak proljeća i proljetni ekvinocij).

PHOTOS BY: NASA, Unsplash, GOES East / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.