Žohar

Španjolska se bori protiv najezde žohara: Rekordno visoke temperature uzrokovale su mutacije kukaca

GREEN_300_listici_sredina

Za sve su krive klimatske promjene?

Pojava 'mutiranih' žohara zadaje glavobolje španjolskim vlastima. Rastuće temperature diljem Španjolske smatraju se odgovornima za sve veći broj insekticidno otpornih kukaca.

Klimatske promjene bi mogle uzrokovati zabrinjavajući porast broja infestacija žohara u Španjolskoj – kao i promjene u njihovom genetskom sastavu. Do sada ove godine, španjolske vlasti prijavile su značajan porast infestacija – za 33 posto u usporedbi s stopom iz 2023. godine. Stručnjaci tvrde da su rekordno visoke temperature krive za ove ‘mutirane’ žohare. Povećana toplina znači da se metabolički ciklusi štetočina ubrzavaju – što je posebno vidljivo kod njemačkih žohara. To je zabrinjavajuće jer je ta vrsta rasprostranjena u domovima i poslovnim objektima povezanima s hranom.

Temperaturne anomalije također znače da se razmnožavanje ovih stvorenja produžuje, a njihova genetska otpornost na konvencionalne insekticide jača. Svi ovi faktori povezani su sa širim i ozbiljnijim javnozdravstvenim problemom, s češćim prijavama pojavljivanja žohara kako u stambenim tako i u poslovnim objektima.

Kako su klimatske promjene uzrokovale ove promjene kod žohara?

Jorge Galván, direktor Nacionalnog udruženja tvrtki za ekološko zdravlje (ANECPLA), izjavio je za španjolski list 20 Minutos da stručnjaci strahuju da ovaj genetski pomak otežava učinkovitu kontrolu populacije žohara. Unatoč tome, radnici za suzbijanje štetočina pokušavaju riješiti rastući problem, piše Euro News.

Prebacuju se na manje invazivne i održivije metode, od poboljšanih sanitarnih praksi do mehaničkih zamki. Potreba za ovim različitim metodama povezana je s globalnim zatopljenjem. Posljednjih godina Španjolska je postepeno prešla s suptropske na tropsku klimu, što potiče duže aktivne periode za štetočine poput žohara. Njemački žohar prvi je put otkriven u Europi u 18. stoljeću i desetljećima su ga kontrolirali različitim metodama. U 1990-ima prskanje insekata zamijenjeno je upotrebom ‘slatkih mamaca’, koji sadrže insekticide. Ti manje štetni za okoliš oslobađaju manje kemikalija.

Trenutna populacija žohara sve je manje podložna ovom tipu otrova, što znači da više njih može preživjeti – i to duže. Njemačka vrsta nekada je bila izolirana na Kanarskim otocima, udaljenima od obale Maroka, do kopnenih područja uključujući Andaluziju i mediteransku obalu, kao i Balearske otoke na istoku Španjolske.

Žohari obično izlaze iz svoje vrste hibernacije na proljeće, kako temperature rastu, proliferacija ovih štetočina u Španjolskoj postaje sve zabrinjavajući javnozdravstveni problem.

Zašto su žohari opasni? 

Žohari su opasni iz nekoliko razloga. Prvo, oni predstavljaju ozbiljnu pretnju po zdravlje jer mogu prenositi različite bakterije, viruse i druge patogene organizme. Kontaminiraju hranu i površine, što može rezultirati širenjem bolesti poput salmonela i dizenterije. Drugo, izmet i ljuske žohara sadrže proteine koji mogu izazvati alergijske reakcije kod ljudi, uključujući osip, svrab, kihanje i probleme s disanjem. Treće, žohari mogu nanijeti štetu imovini jer grizu i žvaču papir, tkanine i druge materijale kako bi stvorili gnijezda i pristupili hrani. To može dovesti do financijskih gubitaka za domaćinstva i poslovne objekte. Na kraju, prisustvo žohara može izazvati stres, nelagodu i osjećaj odvratnosti kod ljudi, što može utjecati na njihovu kvalitetu života i produktivnost.

PHOTOS BY: Pexels.com, Unsplash.com / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.