Valencia

Mediteranski dragulj: Proglašen novi Europski zeleni glavni grad za 2024.

GREEN_300_listici_sredina

Svjetionik "zelenih" politika

Valencia je postala Europski zeleni glavni grad za 2024., ističući se svojom ambicioznom strategijom održivosti i inovativnim projektima poput solarnih panela na tržnicama i socijalizirane solarne elektrane.

U ovoj godini, španjolski grad Valencia ambiciozno stremi tome da postane “svjetionik” zelenih politika u Europi. Ovaj prelijepi grad, smješten uz obalu Mediterana, preuzeo je titulu Europskog zelenog glavnog grada, zamijenivši Tallinn, estonski grad na obalama Baltika.

Ova prestižna nagrada, koja se dodjeljuje od 2010. godine, postala je izvor zdrave konkurencije između velikih gradova Europske unije. Gradovi se natječu u tranziciji prema čistoj energiji, zaštiti prirode i unapređenju kvalitete života svojih stanovnika.

Nagradu Europskog zelenog glavnog grada dodjeljuje Europska komisija. 

Valencia je zaslužila titulu Europskog zelenog glavnog grada zbog svoje ambiciozne strategije održivosti, a kako ističe Europski povjerenik za okoliš, oceane i ribarstvo Virginijus Sinkevičius, grad je izvukao pouke iz prošlosti.

“Valencia je desetljećima pokretana hrabrim građanskim pokretom koji podržava stvarnu promjenu. Ljudi su kapital Valencije”, naglašava Sinkevičius.

Kada je riječ o zelenim inicijativama, Valencia već ima snažnu osnovu.

Grad se ponosi s više od dva milijuna četvornih metara vrtova, što ga čini omiljenom destinacijom turista iz cijele Europe. Nacionalni park Albufera, smješten samo 10 kilometara južno od centra grada, predstavlja zaštićeno područje lagune opisano kao “zelena pluća” Valencije. Međutim, ono što čini Valenciju najzelenijim gradom u Europi u 2024. godini je njihova sposobnost da iskoriste svoje resurse. Grad je pobijedio u konkurenciji s Cagliarijem u Italiji zahvaljujući moto-u “Na misiji zajedno” (‘On a Mission Together’) i suradnji gradske uprave s građanima u postizanju ciljeva vezanih uz klimatsku neutralnost i okoliš.

Valencija je postavila ambiciozan cilj postizanja ugljične neutralnosti do 2030. godine, pokrećući niz zelenih inicijativa, uključujući inovacije u Cabanyalu, povijesnom dijelu lokalne ribarske zajednice. Značajan je i projekt prve “socijalizirane solarne elektrane” u Las Naves, financiran oko 80% građana. Grad također implementira pametno osvjetljenje uz obalu i razvija tri nove rute koje građanima predstavljaju prirodne ljepote grada te promiču održivost, uključujući planove za domaćinstvo klimatskog summita s više od 200 europskih gradova.

Za podršku svojim zelenim naporima, Valencia će primiti 350.000 eura od Europske unije.

Ova inicijativa predstavlja ne samo uspjeh za grad, već i korak prema održivijoj i zelenijoj budućnosti koja će poslužiti kao primjer drugim gradovima u Europi i šire. Vilnius će preuzeti titulu Europskog zelenog glavnog grada iduće godine, a prijave za 2026. godinu još su uvijek otvorene do 30. travnja 2024. godine.

PHOTOS BY: Unsplash.com, Pexels.com / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.