boranka 14.10.23. (72 of 217)

Još jedna sjajna akcija: Čak 250 volontera i ove subote pošumljavalo je opožarena područja

GREEN_300_listici_sredina

Genijalna akcija

Najveća europska volonterska akcija pošumljavanja požarišta, popularna Boranka, održana je i ove subote uz sudjelovanje čak 250 volontera.

Još jedna akcija Boranke, 37. po redu, održala se i ove subote na Mosoru iznad Splita, gdje je više od 250 volontera nastavilo pošumljavanje opožarenih područja. Ovo je u ovoj godini četvrti po redu radni vikend za volontere Boranke, koja je s akcijama pošumljavanja krenula prije šest godina i do sada na akcije pošumljavanja uspješno dovela više od 10,500 volontera iz čitave Hrvatske i inozemstva.

Uz predstavnike organizatora, Savez izviđača Hrvatske, Hrvatske šume i Splitski skautski zbor, subotnja akcija bila je prepuna mladosti i to najvećim dijelom srednjoškolaca. Tako su u ovoj akciji sudjelovali učenici i nastavnici Škole za dizajn, grafiku i održivu gradnju Split, Pomorske škole Split, Prirodoslovne škole Split, Graditeljsko-geodetske škole Split, studenti i profesori Kineziološkog fakulteta iz Splita te izviđači iz Skautskog kluba Split i Odreda izviđača pomoraca Spinut.

Akcija pošumljavanja 

Kako se ovog vikenda širom Hrvatskoj održavala i volonterska inicijativa 72 sata bez kompromisa, 30-ak volontera inicijative pridružilo se u pošumljavanju volonterima Boranke.

“Projekt 72 sata bez kompromisa odvija se ovaj vikend i u Splitu i okolici i tako već 10. godinu za redom. Od ukupno 600 volontera na 50 akcija, nas 28 volontera sudjelovalo je u akciji pošumljavanja Mosora. Oduševljeni smo inicijativom i provedenim vremenom u zajedništvu u prirodi. Lijepo je naučiti saditi drveće i pri tome koristiti alate, žir hrasta i sadnice. Nadamo se da smo u tome bili uspješni i na taj način doprinijeli povratku izgubljenih šuma. Svakako ćemo širiti dobar glas i entuzijazam oko ove hvale vrijedne volonterske akcije i nadamo se ponoviti iskustvo”,  izjavila je Marija Miškić, voditeljica grupe 72 sata bez kompromisa.

Sudjelovali i mlađi

I na ovoj subotnjoj akciji Boranke sadila se mješovita sastojina, a sadni materijal su osigurale Hrvatske šume. Tako su mlađi volonteri sadili hrast cer u žiru, a oni malo stariji sadili su sadnice čempresa, crnog i primorskog bora. Šumari Hrvatskih šuma svim su sudionicima održali pokaznu vježbu pravilnog iskopa rupa i sadnje sadnica i žira te su zajedno s njima sudjelovali u akciji pošumljavanja, dok su volonteri Gradskog društva Crvenog križa Split dežurali u slučaju eventualne nezgode, koja se, na sreću ni ovoga puta nije dogodila.

U akcijama pošumljavanja u sklopu Boranke svake godine sudjeluje sve više volontera kompanija koje pomažu u organizaciji i provedbi Boranke kao sponzori i pokrovitelji. Ove subote tako su se ostalim volonterima pridružili zaposlenici tvrtke Radenska Adriatic, glavnog pokrovitelja kampanje Boranka.

‘Posadit ćemo 20.000 stabala’

Marián Šefčovič, predsjednik Uprave Radenska Adriatic, ovom je prigodom izjavio:

“Kako i mi dugujemo naše vode prirodi, želja nam je da se o prirodi brinemo i izvan naših redovnih poslovnih procesa. Boranka koja brine za šume, čudesan je projekt koji smo prepoznali prije 4 godine i od tada sadimo zajedno s njima mladice na opožarenim područjima Dalmacije. Divno je vidjeti kako Boranka okuplja mlade volontere i na taj način odgaja nove generacije čuvara šuma i prirode općenito. U Radenskoj Adriatic oduvijek smo usko povezani s prirodom, stoga su održivi principi odnosa prema okolišu, društvu i poslovanju tradicionalno naše usmjerenje. Jedna od aktivnosti je i briga o šumama”, kazao je te dodao:

“Nastojimo osigurati da naše šume ostanu snažne za generacije koje dolaze. A na to želimo potaknuti širu javnost i kampanjom za Radensku, kojom najavljujemo da ćemo ove godine, četvrtu godinu zaredom, posaditi 10.000 stabala u Sloveniji i 10.000 u Hrvatskoj. Kampanjom pozivamo svakog pojedinca da se odluči za kupnju Radenske u povratnoj staklenoj ambalaži i na taj način pomogne zatvoriti krug održivosti odgovornim vraćanjem ambalaže na prodajno mjesto“.

Vrijedna akcija

Podsjetimo, kampanja Boranka do sada je okupila više od 10,500 volontera iz čitave Hrvatske, ali i inozemstva, a ukupno su na požarištima u okolici Splita, Solina, Makarske, Trogira i Zadra izviđači i drugi volonteri Boranke do sada posadili više do 130 000 novih stabala u sadnicama, sjemenu i žiru. Time je Boranka postala najveća europska volonterska akcija pošumljavanja požarišta i sjajan primjer kako okupiti brojne volontere, institucije i organizacije u obnovi prirode.

Ekipa volonterskog projekta Boranka

U organizaciji Boranke sudjeluju i brojne institucije koje pružaju podršku izviđačima i drugim volonterima – Hrvatske šume, HGSS, Ravnateljstvo civilne zaštite, Crveni križ, Grad Split, Grad Trogir. Glavni sponzori ovogodišnje Boranke su Raiffeisen banka, Radenska Adriatic, Henkel, DM, Eurospin, Dacia i Nakladnička kuća Fraktura.

Boranku kao pokrovitelji već godinama podržavaju Europski parlament, Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Američka gospodarska komora, Veleposlanstvo Kanade, UHDDR, agencija IMAGO, agencija HEARTH te Njemačko-hrvatska industrijska i trgovinska komora.

PHOTOS BY: Savez izviđača Hrvatske/ Filip Kovačević i Igor Pavlović / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.