Deset europskih sela koja je UN proglasio najljepšima: I jedno hrvatsko odredište nalazi se na ovoj prestižnoj listi

GREEN_300_listici_sredina

Seoski turizam

Krajem prošle godine UN Turizam proglasio je 53 najljepših sela svijeta, od kojih se 16 nalazi u Europi. Među prvih deset nalaze se ona najatraktivnija, koja njeguju svoju autentičnost i ujedno brinu o lokalnoj bioraznolikosti.

Poznate europske turističke destinacije opterećene su masovnim turizmom, a posjetitelji se susretću s gužvama, redovima i infrastrukturom koja ne može podnijeti toliko opterećenje. No postoje mjesta, jednako atraktivna, ali često prolaze ispod radara. Riječ je neurbanim sredinama, selima koja često imaju autohtonu ponudu, a okružena su prirodnim ljepotama. Organizacija Ujedinjenih naroda, UN Turizam, prošle je godine na svoju listu takvih mjesta odabrala 53 sela, od kojih se čak 16 nalazi u Europi. U izbor prvih deset ušao je i Slunj, a evo i koja su se europska mjesta našla na ovoj prestižnoj listi najboljih turističkih sela. Riječ je o destinacijama gdje turizam čuva kulturu i tradiciju, promovira autentičnost, pruža prilike i štiti biološku raznolikost.

Ordino, Andora

S populacijom manjom od 80.000, Andora je jedna od najmanjih država u Europi. Smještena između Francuske i Španjolske, visoko u Pirenejima, ova mala zemlja popularna je za skijanje i kupovinu bez carine – ali može ponuditi mnogo više od toga. Ordino je srednjovjekovni grad ispunjen pitoreskinim kamenim kućama i predivnim prirodnim okolišem.  Od visokoplaninskih jezera Tristaina i Nacionalnog parka Sorteny – najvećeg prirodnog područja u zemlji – do planine Casamanya i skijališta Ordino Arcalís, ne nedostaje panoramskih pješačkih staza i vrhova za osvajanje.

Rastoke, Slunj, Hrvatska

Slunj, smješten na prekrasnim obalama rijeka Slunjčice i Korane, strategijski koristi turizam kao katalizator za ruralni razvoj, istovremeno stavljajući priorite na očuvanje bogate prirodne i kulturne baštine. Grad prepoznaje potrebu da ublaži potencijalne negativne utjecaje turizma putem primjene održivih praksi, zaštite zaštićenih krajolika te ulaganja u fizičku i digitalnu infrastrukturu.

Projekt “Vodene tajne Slunja” ističe se kao dokaz ovoj predanosti i usredotočen je na odgovorno upravljanje krajolicima Slunjčice i Rastoka. Putem inovativnih inicijativa, poput interpretativnih staza i poboljšane infrastrukture, projekt ima za cilj poboljšati iskustva posjetitelja dok osigurava održivo korištenje prirodnih blaga regije.

Većina turista pravac ide prema dalmatinskoj obali Hrvatske, ali ako se uputite u planinski unutrašnjost zemlje, bit ćete nagrađeni s kaskadnim slapovima i plažama uz rijeku.

Grad Slunj je samo kratka vožnja udaljen od poznatih Plitvičkih jezera, ali nudi vlastiti vodeni spektakl. U Rastokama, 23 slapova se ulijeva u rijeku Koranu, koja je obložena tradicionalnim mlinovima.

Tokaj, Mađarska

Ljubitelji vina ne bi trebali propustiti povijesni mađarski grad Tokaj. To je centar vinogradarske regije Tokaj-Hegyalja, domovina Tokaja, originalnog vina “plemenite plijesni”. Ovo slatko piće vrije na botritisu, posebnoj vrsti gljivice koja napada prezrelo grožđe i pretvara ih u sasušene, šećerne bobice. Taj proces zahtijeva vremenske uvjete jedinstvene za regiju, a grožđe se bere ručno.

Naravno, nijedan posjet nije potpun bez degustacije vina i izleta u Tokajev muzej vina svjetske baštine.

Lerici, Italija

U regiji Ligurija, nedaleko od jedinstvenog Nacionalnog parka Cinque Terre, smjestilo se selo Lerici. Ovo mjesto karakteriziraju ikonično šarene zgrade, ali priznanje UN-a za turizam, dobilo je zbog posvećenosti plavoj ekonomiji. Ovdje se nalazi Santa Teresa Smart Bay – prvi podvodni “živi” laboratorij u Italiji, u kojem znanstvenici proučavaju brzinu rasta briozoa – vodenih beskralješnjaka.

Ovom je istraživanju cilj pomoći zaštititi osjetljiv ekosustav zaljev i potaknuti održivi turizam u ovome području.

Sortelha, Portugal

Portugalske destinacije kao Lisabon i Port unatrag nekoliko godina sve su popularnije. No ova zemlja ima još mnogo skrivenih dragulja za otkrivanje. Jedan od njih je Sortelha, drevni grad utvrda, koji je sačuvao svoju srednjovjekovnu i renesansnu arhitekturu. Dok impozantni dvorac iz 13. stoljeća i ruralne kamene kuće oslikavaju prizor iz prošlih vremena,  vjetroelektrane koje ga okružuju pružaju sliku održive budućnosti.

Siguenza, Španjolska

Sigüenza u središnjoj Španjolskoj poznata je po svojoj tvrđavi nalik na dvorac i Muzeju Diocesano, domu poznatih religijskih umjetnina. Kako je unatrag nekoliko godina ovaj je kraj doživio nagli pad broja stanovništva, nova strategija u središte stavlja ruralni razvoj i turizam.

Stoga, uvedena je zanimljiva željeznička linija srednjovjekovnim vlakom, koji vozi iz Madrida i traje sat i 20 minuta. Trubaduri i vitezovi prate putnike na ovome povijesnom putovanju, koristeći glazbu i kazalište kako bi ispričali priču o selima i gradovima kroz koje vlak prolazi.

Morcote, Švicarska

Morcote na jezeru Lugano u Švicarskoj doista je neodoljivo turističko odredište. Okruženo zelenilom, s arkadama starih kuća, koje se nalaze uz samu obalu jezera, ovo romantično i pitoreskno selo izgleda kao s najljepše razglednice.

Şirince, Turska

S poviješću koja seže do helenističkog razdoblja, Şirince u Turskoj nastoji sačuvati atmosferu starih vremena. Automobili su zabranjeni u uskim ulicama grada, a mještani se mogu kretati pješice ili na konju.

Gradić, koji se smjestio na vrhu brda, nekad je pripadao Grčkoj, a nalazi se 12 km od antičkoga grada Efeza te je okružen vinogradima, maslinicima i voćnjacima.

Eko selo Valeni, Moldavija

Na jugozapadu Moldavije nalazi se pravo čudo priride, eko selo Valeni. Selo je utemeljeno 2014., i otad je sve popularnije na listi eko turističkih odredišta. Osim po prekrasnim zelenim površinama, poznato je po jatima pelikana koji obitavaju uz Dunav i jezero Belleau, a Prirodni rezervat Donji Prut, koji se nalazi u blizini, upisan u UNESCO-vu Svjetsku mrežu biosfernih rezervata.

St. Anton, Austrija

Visoko u Tirolskim Alpama, u skijaškoj regiji Arlberg, nalazi se selo St. Anton, u kojem se vrhovi biijele od snijega i u ovo doba godine.  Ova se regija inače “kolijevkom alpskog skijanja” zbog svoje pionirske uloge u ovome sportu, a sve o tome posjetitelji mogu doznati u Muzeju St Anton, koji se nalazi u drvenoj skijaškoj kolibi.

Osim u skijanja, u ovome mjestu turisti mogu uživati u “Čudesnoj pješačkoj stazi” – koja se sastoji od staze za hodanje bosih nogu, staze alpskog bilja i staze alpskog cvijeća.

PHOTOS BY: Instagram / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.