eksperiment naslovna

Da bi znanstvenici utvrdili utjecaj zagađenja na mozak, volonteri udišu toksične spojeve

GREEN_300_listici_sredina

Eksperimenti

Radi znanosti, u Manchesteru u Engleskoj, 13 volontera podvrgnulo se eksperimentu u kojem udišu toksične spojeve koji zagađuju zrak, kao što su ispušni plinovi dizel goriva, kako bi 'dali svoj doprinos čovječanstvu'.

Stoljećima su ljudi činili, malo je reći, neobične i pomalo lude stvari za znanost, a za dobrobit čovječanstva. Možda će vas šokirati, ali u laboratoriju u Manchesteru, kako piše BBC, volonteri udišu zrak zagađen toksičnim spojevima koji se nalaze u zraku koji inače udišemo u zagađenim gradovima.

Ispitanici su izloženi različitim vrstama isparenja, od dizelskih plinova do sredstava za čišćenje, s ciljem da znanstvenici dođu do zaključaka kako ovi toksični spojevi utječu na ljudski mozak. Znanstvenici analiziraju uzorke krvi i rezultate kognitivnih testova prije i nakon izloženosti.

Kako se dosad već shvatilo kako loša kvaliteta zraka negativno utječe na pluća i kardiovaskularni sustav, cilj je ove studije doznati kako utječe na mozak.

Jedan od autora ove studije je dr. Ian Mudway, toksikolog okoliša s Imperial Collegea u Londonu, a on je za BBC ovo istraživanje opravdao riječima: “U posljednjih 10 godina, primjećujemo povezanost između onečišćenja zraka i niza problema povezanih s mozgom – od načina na koji djeca uče, promjena u njihovim kognitivnim sposobnostima, do promjena u mentalnom zdravlju i povećanih rizika od demencije. Želimo otkriti koji su biološki mehanizmi povezani s onečišćenjem zraka odgovorni za negativne učinke na ljudski mozak.”

zagađenje

Eksperimenti se provode na Sveučilištu u Manchesteru, gdje istraživači stvaraju četiri različite vrste zagađenja: ispušni plin dizela, dim od izgaranja drva, isparavanje sredstava za čišćenje i kuhanja. Razine onečišćenja se mjere i kontroliraju, zatim se dovode u zračnu komoru – zapravo prostoriju veličine plastičnog balona – i usmjeravaju prema volonterima koji ih udišu.

Trinaest ispitanika dolazi u laboratorij nekoliko puta tijekom nekoliko mjeseci, a tijekom svakog posjeta jedan sat su izloženi različitom onečišćenju ili čistom zraku, pritom ne znajući što udišu.

Budući da je riječ o volonterima, od kojih je jedna ispitanica za isti medij izjavila kako je sretna da udiše otrove radi znanosti, očito još nitko nije povukao etičko pitanje ovog istraživanja.

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.