Iznimno visoke temperature koje su ovih dana pogodile cijelu Europu, pa i svijet, najveći su saveznik opasnih požara koji također bukte na brojnim lokacijama.
U Hrvatskoj smo ovih dana pratili razvoj situacije u Grebaštici, koja je završila s dvoje ozlijeđenih, materijalnom štetom, no i velikim uništavanjem polja, zelenih površina i prirodnih staništa životinja. Požaru je dodatno pogodovao i snažan vjetar, a vrlo je neobično da se on dogodio na isti datum kao i požar na obližnjem području prošle godine. Stanovnici su bili evakuirani.
Vatrogasci na obali tijekom ljeta sve manje odmaraju. Jučer je u poslijepodnevnim satima lokaliziran požar na području Blizne Gornje kod Trogira, a gasitelji vatre su dežurali cijelu noć. Izgorilo je oko 12 hektara niskog i srednjeg raslinja te borovine, no stihija nije prijetila kućama, izvijestio je HRT.
Grčka trebala i pojačanje
Na požare utječe ljudski faktor, ali i suša te ostali čimbenici klimatskih promjena, koji čine vatre sve češćima i intenzivnijima. Stručnjaci kažu kako je upravo Europa jedno od područja na kojima se najviše osjete klimatske promjene, a jedan od rezultata su upravo i katastrofe ovoga tipa.
Stanje je kritično u Grčkoj. Tamošnji se vatrogasci već treći dan za redom bore za gašenje više šumskih požara u okolici Atene. Iako je situacija djelomično pod kontrolom i čini se da nema opasnosti da požar dospije do metropole, ljudi su iscrpljeni.
Zbog težine situacije aktiviran je mehanizam europske civilne zaštite te će uskoro kao pojačanje u Grčku stići četiri kanadera iz Francuske i Italije.
Najveći požar bukti u šumi Dervenhoria, na oko 50 kilometara sjeverno od Atene. U njegovom gašenju sudjeluje 250 vatrogasaca, 11 zrakoplova i devet helikoptera. Evakuirano je više naselja.
Amerika također kritično
Situacija nije bolja ni u Americi – u Dolini smrti očekuju se temperature i do 54 stupnjeva Celzijusa. Kaliforniju su pogodili požari u kojima je izgorilo više od 1200 hektara zemlje, a diljem zemlje problem su i velike oluje. Veličanstveni Nacionalni park Yosemite zahvaćen je velikim požarom koji bukti više od dva tjedna.
Klimatske promjene su ključan faktor povećanja rizika i obujma požara. Rizik od požara ovisi o nizu faktora, uključujući temperaturu, vlažnost tla i prisutnost drveća, grmlja i drugih mogućih goriva. Svi ovi faktori imaju snažne direktne ili indirektne veze s klimatskim varijacijama i klimatskim promjenama. Klimatske promjene potiču sušenje organske tvari u šumama (materijala koji gori i širi požar). Upravo promjena klime je prouzročila udvostručavanje velikih požara između 1984. i 2015. u SAD-u.
Istraživanja pokazuju da promjene u klimi stvaraju toplije i sušnije uvjete. Povećana suša i duža sezona požara potiču povećanje rizika od požara. Projekcije znanstvenika pokazuju da bi godišnje povećanje temperature za 1 stupanj Celzijusa povećalo srednju površinu spaljenih šuma i do 600 posto u nekim vrstama šuma.
Amerikanci ističu kako je uzrok 80 posto požara na njihovom području ljudski faktor, no klimatske promjene – i kad nisu uzrok požara – znatno otežavaju njihovo gašenje.