svemir naslovna (1)

Znanstvenici otkrili planet u drugom sustavu: ‘Ovo je važno otkriće, tako je izgledala mlada Zemlja’

GREEN_300_listici_sredina

Neotkriveni dijelovi svemira

Tek otkriven planet izvan Sunčeva sustava udaljen je od nas ‘samo’ 73 svjetlosne godine i pruža uvid u to kako je Zemlja izgledala u svojim ranim danima.

Planet, koji su znanstvenici nazvali HD 63433 d, vrlo je mladi egzoplanet, nešto veći od Zemlje i kruži oko zvijezde slične Suncu. Naime, riječ je o najmanjem planetu koji je dosad pronađen, mlađi je od 500 milijuna godina, i pruža rijetku priliku za promatranje formiranja planeta sličnog kao što je naša Zemlja.

Zemlja je jedini planet za koji znamo da podržava život. Spoznavanje različitih načina na koje se mogu formirati i razvijati planeti slični Zemlji, posebno oko zvijezda koje su slične Suncu, pomaže znanstvenicima da shvate uvjete koji omogućuju život drugdje u svemiru.

novi planet

“Ovaj planet ukazuje kako je izgledala mlada Zemlja”, za Science Alert objašnjava astrofizičarka Melinda Soares-Furtado s američkog Sveučilišta u Wisconsinu, koja je zajedno s astronomom Benjaminom Capistrantom sa Sveučilišta u Floridi, vodila istraživanje.

“Na ovaj način, prema podacima koje dobivamo, možemo promatrati način na koji se stvarala atmosfera, što bi moglo ukazati na važne faktore koji stvaraju uvjete za razvoj života na planetima sličnima Zemlji”, smatraju znanstevnici koji vode ovo istraživanje.

Novootkriveni planet kreće se oko planeta koji je iste veličine i mase kao Sunce, sličnog profila temperature, ali koji je znatno evolucijski mlađi, postoji tek oko 400 milijuna godina (dok je starost Sunca procijenjena na 4,5 milijardi godina).

Egzoplanet brzo kruži oko svoga “Sunca”, na izrazito maloj udaljenosti, obiđe ga u 4,2 dana i, kako se ne okreće oko svoje osi, uvijek je jednom stranom okrenuta prema “Suncu”. To ukazuje da je zbog izravne topline, ispunjena oceanom lave, pa se dnevne temperature na toj strani vjerojatno kreću oko visokih 1297 Celzijevih stupnjeva.

Zemlja, naravno, nikada nije bila tako blizu Suncu, ali mogla je dosegnuti temperature od čak 2.000 Celzijevih stupnjeva nakon sudara planeta tijekom kojeg je nastao Mjesec.

“Još mnogo toga ne znamo o HD 63433 d, a nadamo se da će dodatna istraživanja i izračuni otkriti njegovu masu, gustoću, te materiju od koje je planet nastao. Možda ćemo čak moći utvrditi ima li atmosferu i od čega se ona sastoji, što nam može puno otkriti i o nastanku našeg planeta”, smatra voditeljica istraživanja astrofizičarka Melinda Soares-Furtado.

Istraživanje je objavljeno u časopisu The Astronomical Journal.

 

PHOTOS BY: Pexels / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.