vatreni crv na (1)

Zbog zagrijavanja mora, po Jadranu se širi populacija vatrenog crva

GREEN_300_listici_sredina

Klimatske promjene

Zbog zagrijavanja mora, kao jedne od posljedica klimatskih promjena, mnoge životinjske vrste migriraju u potrazi za novim staništima. Tako se i vatreni crv, koji je bio rasprostranjen u toplijim vodama južnog Jadrana, počeo širiti na njegov sjeverni dio.

Kupačima u Budvi, na crnogorskom primorju, nije više svjedeno ulaziti u more jer, kako pišu tamošnji mediji, pojavili su se vatreni crvi ili crveni mesožderi. Međutim, Budva nije jedino mjesto na Jadranu gdje su uočeni ovi morski stanovnici, jer zabilježena su dva slučaja “napada” na ljude u hrvatskoj Rogoznici, a u veljači ove godine naš poznati podvodni istraživač Velimir Vrzić snimio je vatrenog crva kod otoka Krka.

Prijašnjih godina vatreni crvi mogli su se vidjeti u središnjoj Dalmaciji je im je more na sjeveru Jadrana bilo prehladno, ali zbog zagrijavanja mora, populacija se širi.

No, kako objašnjavaju stručnjaci, vatreni crvi nemaju tendenciju napadati ljude, a do ozljeda dolazi slučajnim susretom u moru ili ako kupači iz znatiželje odluče uzeti u ruku ovoga morskog krasotana. Jer, njegovoj crvenoj boji, po kojoj je dobio ime, teško je odoljeti.

vatreni crv

Ako se dogodi nezgoda, i stanete na vatrenog crva, njegove četine, koje sadrže jednu vrstu neurotoksina, uzrokovat će na koži iritaciju, crvenilo i srbež.

Što treba znati o vatrenom crvu?

Vatreni morski crv vrsta je mnogočetinaša, a najčešće je dužine između pet i 10 centimetara. Možete ga prepoznati po žarko crveno-bijeloj boji pa je zato i dobio ime vatreni crv. Tijelo mu je sačinjeno od kolutića, a ispod škrga se nalaze četine. Može živjeti na dubinama do 40 metara. Hrani se najčešće zvjezdačama, žarnjacima i bodljikašima.

PHOTOS BY: Instagram / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.