jamie-melville-d85p8oH8SvY-unsplash

UNESCO je proglasio osam novih Globalnih geoparkova

GREEN_300_listici_sredina

Prirodne ljepote i njihov značaj

Izvršni odbor UNESCO-a imenovao je osam novih Globalnih geoparkova čime je njihov broj povećan na 177. Također, ove godine se Globalnoj mreži geoparkova pridružuju dvije nove zemlje, Luksemburg i Švedska.

UNESCO-ova oznaka Globalnih geoparkova prepoznaje geološku baštinu koja ima međunarodni značaj. Mjesta koja se nalaze na ovom popisu imaju iznimnu geološku raznolikost koja podupire biološku i kulturnu raznolikost različitih regija. Geoparkovi pomažu lokalnim zajednicama kako bi očuvale jedinstvenu geološku baštinu. Mreža geoparkova sada pokriva površinu od 370.662 km², što je ekvivalentno površini Japana.

Dva novoimenovana UNESCO-va globalna geoparka nalaze se u Latinskoj Americi, a šest u Europi. Zbog ograničenja COVID-19 ove godine nije bilo moguće ocjenjivati nove prijave iz Azije, Afrike ili arapske regije, ali je u tijeku nekoliko projekata za stvaranje novih geoparkova na ovim dijelovima svijeta.

Novi UNESCO-ovi globalni geoparkovi su:

UNESCO Globalni geopark Seridó, Brazil

Seridó UNESCO Globalni Geopark koji pokriva površinu od 2800 km² nalazi se na polusušnom sjeveroistoku Brazila. U parku živi više od 120.000 stanovnika, uključujući zajednice poput Quilombola, koji čuvaju svoju kulturu kroz tradicionalne običaje, muzeje i kulturne centre. Geopark je riznica Zemljine povijesti o posljednjih 600 milijuna godina. Ova georaznolikost u velikoj mjeri podupire jedinstvenu bioraznolikost regije. Poseban je i zbog šume Caatinga („bijela šuma” na jeziku Tupi) koja ima specifičnu suptropsku floru. Caatinga je čuva brazilsku biološku baštinu koja se ne može naći nigdje drugdje na Zemlji.

UNESCO Globalni geopark Putevi južnih kanjona, Brazil

Globalni geopark Caminhos dos Cânions do Sul UNESCO-a u južnom Brazilu pokriva površinu od 2.830,8 km², a u njemu živi 74.120 stanovnika. Karakteriziraju ga atlantske šume, impresivni kanjoni, podzemni tuneli i jedan od najbogatijih ekosustava na planetu.

UNESCO Globalni geopark Salpausselkä, Finska

Salpausselkä UNESCO Globalni geopark nalazi se u južnoj Finskoj i ima površinu 4.506 km². Otprilike 21% ovog geoparka prekriveno je vodom, a više od polovice šumama. U geoparku se nalazi na stotine jezera te grebeni koji svjedoče o hladnom razdoblju na Zemlji koje je trajalo otprilike od 12 900 do 11 600 godina. Ovi grebeni predstavljaju najpoznatije geološko nasljeđe Finske koje je formirano otapanjem ledenjaka, a stijene pohranjuju obilje podzemne vode i opskrbljuju regiju visokokvalitetnom pitkom vodom.

UNESCO Globalni geopark Ries, Njemačka

Globalni geopark se prostire na površini od 1.749 km2 i ima oko 162.500 stanovnika. Prije otprilike 15 milijuna godina meteorit se sudario sa Zemljom upravo na ovom mjestu, ostavljajući krater koji je najintenzivnije proučavana udarna struktura među gotovo 200 poznatih kratera u svijetu. Posjetitelji mogu razgledati krater Nördlinger Ries te naučiti o njegovoj geologiji i povijesti prateći prirodne staze. Geopark pruža intrigantan uvid u povijest Zemlje kroz svoj jedinstveni prirodni krajolik, kulturnu i kulinarsku povijest.

UNESCO Globalni geopark Kefalonija-Itaka, Grčka

Otok Kefalonija ima površinu od 773 km², a Ithaca 117 km². Oba otoka nalaze se vrlo blizu tektonski najaktivnije regije u Europi, a proglašeni su Globalnim geoparkom jer obiluju geolokacijama kraškog podrijetla kao što su špilje, vrtače i podzemni potoci. Te geolokacije govore o geološkoj povijesti Zemlje koja seže unatrag više od 250 milijuna godina.  Geopark ima i književno značenje jer su Kefalos i Itaka u Odiseji imenovani kao domovina Uliksa, junaka Homerove epske pjesme. U geoparku se nalazi i bogata kulturna baština, poput prapovijesnih helenističkih i rimskih spomenika, srednjovjekovnih dvoraca, bizantskih i postbizantskih samostana, tradicionalnih naselja, vjetrenjača, mostova i svjetionika.

UNESCO Globalni geopark Mëllerdall, Luksemburg

Ovaj park nalazi se u istočnom Luksemburgu, površina mu je 256 km² i broji oko 25.500 stanovnika. Geopark se nalazi u središtu bazena Trier-Luxembourg, koji se proteže od Pariškog bazena do Renskog masiva. Ima jedan od najspektakularnijih krajolika pješčenjaka u zapadnoj Europi i turistička je atrakcija još od kasnog 19. stoljeća. Danas se regija može istražiti pomoću guste mreže dobro označenih pješačkih staza, uključujući stazu Mullerthal dugu 112 km.

UNESCO Globalni geopark Buzău, Rumunjska

Brdoviti i planinski teritorij UNESCO-vog Globalnog geoparka Buzău Land zauzima površinu od 1.036 km². Nekoliko tektonskih ploča stvorile su vrlo složen planinski lanac. Ovo je jedno od geodinamički najaktivnijih područja u Europi u kojem se mogu pronaći dobro očuvani fosili morskih vrsta, kopnene vegetacije, sisavaca i ptica. Također, ovdje se nalaze i neke od najdužih i najdubljih slanih špilja na svijetu, a bogata georaznolikost utjecala je na stvaranje jedinstvene kulturne baštine.

UNESCO Globalni geopark Platåbergens, Švedska

U zapadnoj Švedskoj nalazi se geopark koji pokriva površinu od 3.690 km2. Predstavlja jedinstven krajolik zbog 15 planina koje imaju ravne vrhove, po kojima je mjesto i dobilo ime. Ove planine oblikovalo je posljednje ledeno doba koje je bilo prije 115 000 godina. Geopark obuhvaća i ravnicu Västgöta u kojoj se nalaze plitka jezera, valoviti grebeni i dobro očuvani kulturni krajolici.

PHOTOS BY: Instagram, Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.