Mikroplastika

Skrivene opasnosti u vašoj kuhinji: 5 kućanskih predmeta koji ispuštaju mikroplastiku

GREEN_300_listici_sredina

Izbjegavajte ih

Mikroplastika se proširila toliko da ju je teško pratiti. Ove sitne čestice nastaju razgradnjom većih plastičnih predmeta i mogu uzrokovati različite zdravstvene probleme. Prema kanadskom istraživanju iz 2019. godine, ljudi konzumiraju do 52.000 mikroplastičnih čestica godišnje.

Najnovije studije potaknule su globalni interes za to kako mikroplastika ulazi u tijelo te načine kako ju smanjiti ili ukloniti. Iako su ove čestice sveprisutne u okolišu, postoji mnogo izvora koji doprinose njihovoj prisutnosti i alternative koje pomažu u njihovom izbjegavanju – počevši od vaše kuhinje.

Plastične daske za rezanje

Daske za rezanje mogu izložiti ljude do 79,4 milijuna polipropilenskih mikroplastičnih čestica godišnje, prema studiji Američkog kemijskog društva (ACS). To znači da upotreba plastične daske za rezanje može povećati prijenos mikroplastike na hranu. Kaljene staklene daske za rezanje su pristupačna alternativa koja se lako čisti i obično ne sadrži mikroplastiku. Neke marke također nude daske za rezanje bez plastike, izrađene od izdržljivih papirnih vlakana, piše EuroNews.

Posude za mikrovalnu pećnicu

Plastični proizvodi označeni kao ‘sigurni za mikrovalnu’ mogu otpustiti značajne količine mikroplastike u hranu prilikom zagrijavanja. Studija iz 2023. godine, koju su proveli istraživači sa Sveučilišta Nebraska-Lincoln, pronašla je do 4 milijuna mikroplastičnih čestica po kvadratnom centimetru u određenoj hrani za bebe pakiranoj u plastiku koja je ‘sigurna za mikrovalnu’. Dobra praksa je izbjegavanje proizvoda pakiranih s ftalatima, stirenom i bisfenolima, koji su vrste kemikalija povezane s raznim plastikama.

Posude za led

Zamrzavanje plastike može uzrokovati ispuštanje mikroplastike u vodu, slično procesu viđenom kod zagrijavanja plastike. Posude za led od nehrđajućeg čelika postaju popularna održiva opcija. One ne samo da poboljšavaju estetiku pića, već se i brže hlade, što znači da se led brže zamrzava. Također, silikonske posude za led promoviraju se kao održiva alternativa koju mnogi smatraju zdravijom i lakšom za korištenje.

Papirnate šalice

Iako se papirnate šalice smatraju ekološki prihvatljivijima, one iznenađujuće doprinose plastičnom zagađenju. Ove šalice zahtijevaju sloj brtvila, obično sastavljen do 10 posto od polietilena visoke gustoće (HDPE), kako bi se spriječilo curenje tekućine. Recikliranje papirnatih šalica je problematično zbog potrebe za odvajanjem HDPE sloja od papira. Korištenje papirnatih šalica za tople napitke može dovesti do ispuštanja raznih kemikalija, uključujući fluorid, klorid, sulfat i nitrat. Odabir višekratne boce od nehrđajućeg čelika ne samo da koristi okolišu, već također smanjuje izloženost mikroplastici.

Čajne vrećice

Mnoge čajne vrećice izrađene su od neodržive polipropilenske plastike, a čak i papirnate čajne vrećice mogu sadržavati tragove plastike. Istraživanje iz 2023. godine, koje je provelo Sveučilište za zdravstvene znanosti Dow, pokazalo je da topla voda korištena za kuhanje čaja može otpustiti milijune mikroplastike iz ovih vrećica. Jedna šalica čaja može sadržavati do 3,1 milijardu nanoplastika zbog čajne vrećice. Srećom, listići čaja ponovno postaju popularni, a postoje brojne održive alternative za kuhanje čaja, kao što je korištenje čajnika od lijevanog željeza ili metalnog cjedila. Plastic Pollution Coalition preporučuje korištenje pamučnih čajnih vrećica ili cijeđenje čaja kroz organski lan.

Uz ove male prilagodbe, vaša kuhinja može biti manje izložena kontaminaciji mikroplastikom.

PHOTOS BY: Unsplash.com Pexels.com / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.