ugrožene na

Posljednje izvješće pokazalo: Sve više životinja i biljaka na popisu ugroženih vrsta

GREEN_300_listici_sredina

Zaštita staništa

Trenutno je više od 45.000 divljih vrsta kritično ugroženo i prijeti im izumiranje, od čega je samo prošle godine na Crveni popis ugroženih vrsta dodano njih 1000.

Međunarodna udruga za očuvanje prirode (IUCN) nedavno je objavila Crveni popis ugroženih životinjskih i biljnih vrsta kojima prijeti izumiranje. Nažalost, popis je postao duži jer je na njega upisano još 1000 životinja i biljaka.

Kako kažu iz Udruge, glavni uzrok sve većeg broja ugroženih vrsta su klimatske promjene, invazivne vrste i ljudske aktivnosti poput nezakonite trgovine divljim vrstama i širenje infrastrukture na prirodna staništa. Međutim, ima i dobrih vijesti, a to je da su se zahvaljujući aktivizmu i angažiranosti ljubitelja prirode diljem svijet, neke vrste uspjele maknuti sa Crvenog popisa.

Na Crvenom popisu su trenutno 163.040 vrste, što je povećanje od oko 6.000 u odnosu na prošlu godinu, s tim da izumiranje prijeti 45.000 vrsta. Kaktusi Copiapoa, porijeklom iz obalne pustinje Atacama u Čileu, bornejskih slonovi i divovski gušter Gran Canaria ušli su na popis prošle godine.

ugrožene vrste

Čak 82 posto vrsta na Zemlji trenutno je u opasnosti od izumiranja, a 2013. bilo ih je 55 posto, navodi se u izvješću. Popis je također otkrio “zapanjujući” pad broja endemskih gmazova – divovskog guštera i rovaša – na Kanarskim otocima i Ibizi zbog rasta populacije invazivnih zmija.

Povratak iberijskog risa

Međutim, angažan udruga za očuvanje divljih vrsta, donio je i neke dobre rezultate. Iberijski ris više se ne smatra vrstom kojoj prijeti izumiranje, a populacija mu je narasla sa 62 odrasle jedinke u 2001. godini na 648 u 2022. godini i u 2024. na više od 2000 jedinki.

Vrsta se oporavila obnavljanjem prirodnih staništa iberijskog risa, kao i povećanjem njihova glavnog plijena, europskog zeca. Napori za očuvanje također su uključivali povećanje genetske raznolikosti, premještanjem risa u nova područja i uzgojem u kontroliranim uvjetima. Od 2010. godine, više od 400 iberijskih risova naseljeno je u dijelove Portugala i Španjolske.

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.