solarna eklipsa naslovna

Pogled iz svemira: NASA mjesecima prilagođavala visinu postaje za ovako fascinantne snimke pomrčine

GREEN_300_listici_sredina

Iz posve drugog ugla gledanja

Vjerojatno ste već po društvenim mrežama i portalima vidjeli fotografije potpune pomrčine Sunca, koja se dogodila 8. travnja, a evo prilike da ovaj rijetki fenomen pogledate iz svemira.

Prolazak Mjeseca ispred Sunca bio je poseban prizor sa Zemlje, a društvene mreže i portale preplavile su zadivljujuće fotografije ovoga rijetkog svemirskog fenomena. Iz svemira, isti događaj vidi se na posve drukčiji način, a astronauti na Međunarodnoj svemirskoj postaji, koja je udaljena od Zemlje 402, 34 km, snimili su trenutak kada je Mjesec zasjenio Sunce, kao i sateliti koji kruže oko našeg planeta.

NASA je mjesecima prilagođavala visinu svoje svemirske postaje kako bi najbolje promotrila pomrčinu Sunca iznad kontinentalnoog dijela SAD-a. Rezultat je povijesna slika Mjesečeve sjene koja se kretala od savezne države New York do Newfoundlanda u jugoistočnoj Kanadi, a snimili su je kroz kupolu letjelice NASA-ini letački inženjeri Matthew Dominick i Jeanette Epps.

Osim kretanja sjene iznad Zemlje, sateliti su zabilježili i smanjenje površinske temperature koje se na Zemlji dogodilo unutar sjene Mjeseca tijekom pomrčine jer je količina sunčeve svjetlosti, koja dolazi do tla, bila znatno smanjena.

U trajanju od četiri minute i 26 sekundi, na granici Meksika i Teksasa, ovo je najduža potpuna pomrčina Sunca od pomrčine koja se dogodila 16. lipnja 1806., i koja je trajala četiri minute i 48 sekundi.

 

 

Sljedeća potpuna solarna pomrčina dogodit će se 30. ožujka 2033., a bit će vidljiva na Aljasci.

PHOTOS BY: Instagram NASA, ISS / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.