island na (1)

Oblak sumpor dioksida s Islanda širi se prema Europi: ‘Pratimo situaciju’, poručuju iz CMAS-a

GREEN_300_listici_sredina

Erupcija vulkana

Nakon četvrte erupcije vulkana na Islandu unatrag tri mjeseca, kako obavještavaju iz Copernicus službe za nadzor atmosfere (CMAS), oblak sumpor dioksida kreće se nad sjevernom Europom. Iako utjecaj posljednjih vulkanskih erupcija na atmosferu nije bio toliko jak, stručnjaci smatraju da je važno pratiti razvoj situacije.

Na poluotoku Reykjanes na Islandu 17. ožujka dogodila se četvrta vulkanska erupcija od prosinca prošle godine, a riječ je o najvećoj do sada.  Copernicus služba za nadzor atmosfere (CAMS) prati oblak sumpor dioksida (SO2) koji emitira erupcija dok se prenosi prema Europi.

so2 europa

CAMS prognoze sastava atmosfere, temeljene na asimilaciji satelitskih opažanja, uključuju informacije o količini SO2 u atmosferi, za koju vulkanske erupcije mogu biti značajan izvor. Prognoze napravljene za Island nakon erupcije pokazuju oblake s povećanim ukupnim opterećenjem stupova (do 10 Dobsonovih jedinica), koji se kreću istočno od sjevernog Atlantika preko Irske i Ujedinjenog Kraljevstva, stigavši u Skandinaviju u srijedu, putujući preko Baltika i stigavši u baltičke države, Poljsku i sjeverozapadnu Rusiju u petak.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ingibergur Thor (@ingib.thor)


Viši znanstvenik CAMS-a, Mark Parrington, komentira: “Prethodne erupcije nisu proizvele mnogo u smislu emisija SO2 koje se mogu promatrati i asimilirati u našem sustavu. Količina emitiranog SO2 ovaj put bila je vrlo jasna u promatranjima i mi pomno pratimo oblak dok se prenosi iznad sjeverne Europe, iako ne očekujemo da će biti ikakvog utjecaja na kvalitetu površinskog zraka ili klimu.”

Ravnatelj CAMS-a, Laurence Rouil, komentira: “Vulkanske erupcije i ispuštanje velikih količina sumpornih spojeva mogu utjecati ne samo na kvalitetu zraka u izravno pogođenoj regiji, već i na globalne procese, poput koncentracije ozona u stratosferi. Utjecaji vulkanskih erupcija na Islandu na atmosferu još nisu bili toliko jaki, ali važno je nastaviti pratiti razvoj situacije.”

CAMS-ove SO2 prognoze, inicijalizirane iz asimiliranih satelitskih opažanja i uz pretpostavku početne visine od približno 5 km, predviđaju prijenos oblaka tijekom sljedećih 5 dana na temelju Integriranog prognostičkog sustava (IFS) Europskog centra za srednjoročne vremenske prognoze (ECMWF). Prognoze se inicijaliziraju svakih 12 sati na temelju novih opažanja. ECMWF provodi CAMS u ime Europske unije. Prognoze CAMS-a pokazuju plinoviti SO2 u atmosferi, ali ne daju informacije o vulkanskom pepelu, koji je u nadležnosti Savjetodavnih centara za vulkanski pepeo (VAACs).

 

PHOTOS BY: Instagram / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.