Europski parlament nove reulative

Nova pravila za stambene i ne-stambene zgrade: EU želi poboljšanje energetske učinkovitosti

GREEN_300_listici_sredina

Čeka nas velika obnova

Direktiva Europske unije o izvedbi zgrada ima za cilj pružiti detaljne informacije o tome kako dekarbonizirati zalihe zgrada, zaključujući stup Europskog zelenog sporazuma.

Europski parlament je usvojio mjere za smanjenje potrošnje energije i emisija stakleničkih plinova iz sektora zgrada, koje su prethodno dogovorene s Vijećem. Predloženom revizijom Direktive o energetskim svojstvima zgrada cilja se na značajno smanjenje emisija stakleničkih plinova i potrošnje energije do 2030. kako bi se postigla klimatska neutralnost sektora zgrada u EU do 2050.

Drugi ciljevi uključuju obnovu energetski najneučinkovitijih zgrada i poboljšanje razmjene informacija o energetskim svojstvima. Revizija Europske direktive o izvedbi zgrada (EPBD), predložena od strane izvršne vlasti EU u prosincu 2021., namijenjena je modernizaciji zgrada Europe do 2050. postavljanjem minimalnih energetskih standarda u ne-stambenom sektoru, poput uredskih zgrada, škola i bolnica.
Ovi standardi bit će uspostavljeni od strane država članica i trebaju uzeti u obzir zgrade koje premašuju postavljenu granicu maksimalne potrošnje energije, piše EuroNews.

“Ova direktiva će otključati javni i privatni novac i usmjeriti ga prema obnovama. Postoji puno europskog novca spremnog za financiranje obnova, a države članice zapravo su obvezne povući sredstva EU kako bi osigurale dovoljno financiranja svojim nacionalnim planovima,” rekao je zastupnik EP-a Ciarán Cuffe.

Osim popravljanja starih zgrada, države članice će morati poduzeti akcije u ne-stambenim zgradama od 2026. do 2030. kako bi postupno opremile krovove solarnim instalacijama. Moraju razmotriti i solarni instalacije u stambenim zgradama te osigurati dovoljno radnika koji su dostupni i pravilno obučeni za to.

Guglielmo Cioni, predsjednik Solarne Europe za grijanje, rekao je da je solarna toplinska energija već prisutna na više od 10 milijuna krovova u Europi i bio je optimističan da će mandat za solarne instalacije prema EPBD-u “djelovati kao katalizator za trostruko povećanje njihovog implementiranja”.
Za stambene zgrade, nacionalne vlade moraju smanjiti potrošnju energije za 16% do 2030. i između 20% do 22% do 2035.

Sve nove stambene zgrade moraju biti izgrađene prema standardu zgrade s nultom emisijom (ZEB) od 2030.

Takozvane ZEB-ove ne smiju proizvoditi nikakve emisije na licu mjesta i moraju raditi s vrlo malom količinom energije, na primjer putem solarnih panela na krovu. Za javne zgrade, ovaj će standard vrijediti od 2028. Zakonodavci su se također složili o indikativnom datumu za ukidanje fosilnih goriva u grijanju i hlađenju do 2040. godine. Glavna promjena bit će kraj svih subvencija za samostalne kotlove do 2025.

“Uključivanje datuma za prestanak javne potpore i korištenja jasno poručuje: grijanje na fosilna goriva je na izlazu. Komisija i naše vlade moraju nastaviti podizati ambicije i smanjivati račune za energiju i utjecaj na klimu,” rekao je Davide Sabbadin, privremeni upravitelj politike u Europskom ekološkom uredu.

Zgrade doprinose s 36% emisija CO2 EU-a i odgovorne su za otprilike 40% potrošnje energije, dok gotovo tri od četiri zgrade u Europi troše energiju neučinkovito, otkrivaju podaci EU-a.

EPBD koji je danas usvojen predstavlja ažuriranje postojećeg zakona EU-a koji uvodi nove mjere na razini EU-a s ciljem postizanja zaliha zgrada koje su klimatski neutralne do 2050., kako je određeno Europskim zelenim sporazumom EU-a. Međutim, pristup sadrži nekoliko fleksibilnosti i izuzeća, tražeći od država članica EU-a da otkriju kriterije koje su koristile za izuzeće putem svojih nacionalnih planova obnove, koji trebaju biti dovršeni do kraja 2025. godine. Nakon zelenog svjetla od parlamenta, Vijeće će službeno usvojiti revidiranu EPBD. Implementacija treba započeti nakon što države članice EU-a predstave svoje nacionalne planove obnove do 2026., nakon što nacionalne vlade dostave svoje planove obnove Komisiji.

 

PHOTOS BY: Unsplash.com / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.