mungos naslovna

Mali indijski mungos upisan na listu invazivnih vrsta u Hrvatskoj, a evo i zašto

GREEN_300_listici_sredina

Novi projekti

Unesen u Hrvatsku prije više od stoljeća, kako bi se smanjila populacija poskoka na Mljetu, indijski mungos proširio se i na ostala područja Hrvatske te postao ozbiljna prijetnja ekosustavu.

Prije više od stoljeća, zbog povećanja populacije poskoka na otoku Mljetu, uvezena je nova vrsta, indijski mungos. Kako se tada mungos udomaćio na Mljetu, a usput se smanjila brojnost poskoka, ovu su praksu preuzeli još neki krajevi Hrvatske pa je mungos proširen na područja na kojima su se ljudi osjećali ugroženo od zmija otrovnica. dok zakonom nije bilo regulirano Već nekoliko godina u dolini Neretve se pojavio mali indijski munogos. Populacija mungosa potom se na kopnu brzo proširila prema jugu, sve do Albanije, a na sjeveru sve do neretvanskog područja.

Iako se danas populacija mungosa nije proširila preko glavnog toka Neretve, na neretvanskom području stvara problem u ekosustavu jer im nisu na meniju samo zmije. Ova životinja hrani se raznim manjim životinjama te ugrožava i populacije ptica, ostalih gmazova, vodozemaca i sitne divljači.

Upravo zbog ovog razloga indijski je mungos dospio na popis invazivnih vrsta, a Hrvatska je trenutno jedina članica EU u kojoj je ova vrsta trenutno prisutna.

mungos invazivna vrsta

Kako bi se suzbila populacija munogosa, Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije provodi projekt “Mali indijski mungos – prijetnja bioraznolikosti doline Neretve”. Trenutno se traže lokacije za postavljenje fotozamki kako bi se prikupili podaci o rasprostranjenosti ove vrste na području Neretve i osmislila strategija neškodljivo uklanjanja populacije mungosa iz prirode. Za uspješnu provedbu ovog projekta važna je i dobra suradnja s članovima lovačkih društava zbog njihovog dugogodišnjeg iskustva i boravka u lovištima pa su u projekt uključeni i Lovačko društvo Muflon Metković, Lovačko društvo Liska Metković i Lovačko društvo Prepelica.

Cilj je projekta smanjiti negativan učinak mungosa na bioraznolikost doline Neretve i spriječiti daljnje širenje ove vrste na području Republike Hrvatske, ukupna vrijednost projekta iznosi 204.015,84 EUR-a, a financiran je sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost kroz Javni poziv Kontrola populacija prioritetnih invazivnih stranih vrsta.

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.