vruće ljeto na

Kakvo nas ljeto očekuje u Europi? Mnogi strahuju od jakih toplinskih valova

GREEN_300_listici_sredina

Klimatske promjene

Nakon rekordnih ljetnih temperatura prošlo ljeto, mnogi se pitaju što nas očekuje ovo ljeto u Europi. Europski gradovi pripremaju se na suočavanje s jakim toplinskim valovima.

Meteorolozi s razlogom upozorovaju da će ovo ljeto u Europu ponovno donijeti rekordno visoke temperature, i za to imaju valjan razlog. Već sljedeći tjedan najavljuju se neobično visoke temperature u Njemačkoj i nordijskim zemljama, kako piše Euronews, a u Parizu su zabrinuti i za zdravlje sportaša tijekom Olimpijskih igara zbog mogućeg toplinskog vala.

Već 11. mjesec zaredom bilježe se rekordno visoke temperature, a temperature oceana su najviše unatrag 40 godina.

Što očekivati ovo ljeto? 

“Iznimno je teško točno predvidjeti vrijeme mjesecima, tjednima, ali i danima unaprijed jer je ono u Europi vrlo promjenjivo i na njega utječu brojni faktori”,  za Euronews je rekla Tamsin Green, meteorologinja iz prognostičke službe Weather & Radar.

Prema meteorologinji Tamsin Green, lipanj, srpanj i kolovoz bit će iznadprosječno topli, a najveće vrućine mogle bi zahvatiti južnu i istočnu Europu. Zapadna Europa bi mogla imati prosječne količine oborina u lipnju, južna Europa iznadprosječne oborine, a na istoku će biti sušniji uvjeti. Kolovoz, kako predviđa Green, bit će suši i stabilniji za veći dio kontinenta.

toplinski val

Što utječe na vrijeme u Europi?

Brojni različiti faktori utječu na promjenjivo vrijeme u Europi. Svijet je trenutno u prijelaznoj fazi između klimatskih pojava El Niño i La Niña, što je, na primjer, “ključno” za određivanje globalnih obrazaca vremena i temperature. Predviđa se da ćemo ostati u ovoj neutralnoj fazi barem do početka ljeta, ali učinci El Niña još uvijek traju.

Unatoč tome što El Niño donosi iznadprosječne temperature površine mora i povećane oborine u središnjem i istočnom tropskom Pacifiku, on ima globalne učinke. Stoga, vrijeme na jednom dijelu planeta može utjecati na uvjete na drugoj strani Zemlje. Ako negdje na dođe do povećanih oborina, drugdje će biti smanjene oborine ili suše.

U Europu, na primjer, često dolaze ostaci tropskih oluja koje donose kišu i vjetar. Aktivnost oluja na Atlantiku, tijekom sezone uragana od lipnja do studenog, vjerojatno će biti pojačana, dok se La Niña formira na Pacifiku, gdje umanjuje mogućnost pojave oluja.

 

PHOTOS BY: Profimedia/Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.