Objavljeno je godišnje izviješće tvrtke The Economist Intelligence Unit u kojemu rangiraju najbolje i najgore gradove za život. Pri izboru gledaju na nekoliko kriterija: sigurnost, kulturu, zdravstvo, obrazovanje i infrastrukturu.
Na prvom mjestu ponovno je Beč. Taj grad osvojio je pohvale za infrastrukturu, izvanrednu kulturu i zabavu te besprijekorne obrazovne i zdravstvene usluge. Beč je više puta zauzeo prvo mjesto na ovoj listi.
Kanada također uspješna
Iza Beča nalazi se glavni grad Danske Kopenhagen koji od prošle godine drži drugo mjesto. Na listi ove godine ima velikih povratnika. Melbourne, koji je prošle godine bio na desetom, sada je na trećem mjestu. Sydney, koji se ranije nije nalazio ni u top 10 najpogodnijih gradova za život, sada je na četvrtom mjestu.
Kanada je doživjela veliki uspjeh na ovogodišnjoj listi. U najboljih deset našla su se čak tri kanadska grada – Vancouver, Calgary i Toronto.
Što se tiče najgorih gradova za život, ukrajinski grad Kijev, koji je izostao s popisa 2022. zbog ruske invazije, ove je godine među zadnjima na popisu, što je posljedica utjecaja rata. “Rat u Ukrajini i posljedični ekonomski i politički poremećaji utječu na život u mnogim europskim gradovima”, stoji u izvješću.
Deset najboljih gradova za život:
1. Beč, Austrija
2. Copenhagen, Danska
3. Melbourne, Australija
4. Sydney, Australija
5. Vancouver, Kanada
6. Zurich, Švicarska
7. Calgary, Kanada
7. Ženeva, Švicarska
9. Toronto, Kanada
10. Osaka, Japan
Deset najgorih gradova za život:
164. Douala, Kamerun
165. Kijev, Ukrajina
166. Harare, Zimbabve
166. Dhaka, Bangladeš
168. Port Moresby, Papua Nova Gvineja
169. Karachi, Pakistan
170. Lagos, Nigerija
171. Alžir, Alžir
172. Tripoli, Libija
173. Damask, Sirija