rakun irska

Irska će pred Europski sud zbog još jednog djela ekocida: Ozbiljno su im ugrožene autohtone vrste

GREEN_300_listici_sredina

Zaštita prirode

Već su pokrenuti pravni procesi protiv Irske zbog zanemarivanja zaštite rijeka, pitke vode, tresetišta i posebnih prirodnih područja, a sada i zato što ova zemlja nema regulativu o invazivnim stranim biljnim i životinjskim vrstama.

Irska će uskoro na Sud Europske Unije zbog još jednog propusta vezanog uz zaštitu prirode i biološke raznolikosti. Europska komisija optužila je Irsku zbog neusklađivanja zakona koji štite od “invazivnih stranih vrsta”. Riječ je o biljkama, životinjama i insektima koji nisu autohtoni za određenu regiju te mogu prouzročiti golemu štetu “domaćim” populacijama, a mogu prouzročiti i velike financijske štete u ribarstvu, poljoprivredi i šumarstvu.

Invazivne vrste mogu biti unesene namjerno, slučajno ili zbog nepažnje, ali države članice EU trebale bi imati propise i kazne kako bi sankcionirale prijestupnike i djelovale preventivno. Ove su mjere trebale biti donesene do siječnja 2016., ali Irska još uvijek nije uskladila svoje zakone.

Presuda protiv Irske vjerojatno će rezultirati visokom novčanom kaznom koja će varirati o tome kada će zakoni stupiti na snagu. Prema podacima Europske komisije, u EU-u postoji barem 12 000 stranih vrsta, od kojih je 1200 do 1800 invazivno ili vjerojatno štetno.

Nacionalni centar za podatke o biološkoj raznolikosti ima zapise o rakunima, divljim svinjama, nutriji i sibirskim vjevericama, vrstama koje su naselile Irsku nakon što su vjerojatno uvezene trgovinom egzotičnim kućnim ljubimcima.

stršljen irska

Također, kao invazivna vrsta zabilježen je azijski stršljen, koji uništava autohtone pčele, ali i druge vrste koje mogu uzrokovati veliku štetu lokalnim staništima, kao što su gubač hrasta, azijska dagnja, kineski rak, puzajuća kornjača ili  japanska alga. Azijski stršljen, primjerice, slučajno je unesen u Europu 2005., a uništava autohtone pčele, smanjuje lokalnu autohtonu bioraznolikost insekata i utječe na oprašivanje. Također, Komisija je upozorila da su invazivne strane vrste prijetnja ljudskom zdravlju, izazivajući ozbiljne alergije i probleme s kožom.

Ovo je samo jedan u nizu slučajeva koje je Europska komisija pokrenula protiv Irske u vezi sa zaštitom prirode i prirodnih resursa. Pokrenuti su pravni procesi i zbog zanemarivanja zaštite rijeka, pitke vode, tresetišta i posebnih prirodnih područja.

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.