Zelena energetska zadruga (ZEZ) je uputila apel Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja da kroz izmjene Zakona o tržištu električne energije zadrugama omogući osnivanje energetskih zajednica građana.
Do 16. lipnja Prijedlog Zakona o izmjenama zakona o tržištu električne energije bio je na javnom savjetovanju, a tom je prilikom predložena izmjena stavka 1. Članka 26. kojim se energetske zajednice građana definiraju kao pravne osobe koje, između ostalog, „djeluju na temelju zakona kojim se uređuje financijsko poslovanje i računovodstvo neprofitnih organizacija…“, a čime se zadruge isključuju kao pravna tijela koja mogu osnivati energetske zajednice građana u Hrvatskoj. Ministarstvo je odbilo prijedlog da se ovaj stavak dopuni riječima “ili na temelju Zakona o zadrugama” uz obrazloženje koje Zelene energetske zadruge smatraju neprihvatljivim, posebno u situaciji u kojoj zbog nepotrebnih administrativnih barijera Hrvatska dvije godine od uvođenja energetskih zajednica u zakonski okvir nema niti jednu registriranu energetsku zajednicu.
Konkretno, Ministarstvo je neprihvaćanje prijedloga argumentiralo time da u zadrugu nije moguće uključiti lokalne zajednice i druge pravne osobe te time da su zadruge primarno usmjerene na dobit i interese članova, što je u suprotnosti s međunarodnim zadružnim načelima na kojima se temelji hrvatski Zakonom o zadrugama, ali i Direktiva (EU) 2019/944 Europskog parlamenta i Vijeća od 5. lipnja 2019. o zajedničkim pravilima za unutarnje tržište električne energije koja definira energetske zajednice građana.
Prema Zakonu o zadrugama, zadrugu mogu osnovati potpuno poslovno sposobne fizičke osobe i pravne osobe te svrha njenog poslovanja ne može biti samo dobit, nego i briga za zajednicu tj. poslovanje koje pridonosi održivom razvoju okruženja i lokalne zajednice, te zadovoljavanje zajedničkih gospodarskih, ekonomskih, socijalnih, obrazovnih, kulturnih i drugih potreba i interesa. Postojeće zadruge u Hrvatskoj to već potvrđuju u praksi – primjerice, energetska zadruga Apsyrtides među svojim članovima ima i jedinice lokalne samouprave, tvrtke i udruge, dok je socijalna zadruga Humana Nova na nacionalnoj i EU razini prepoznata zbog svog doprinosa lokalnoj zajednici, radnoj integraciji ranjivih društvenih skupina i očuvanju okoliša.
Kako ističu iz Zelene energetske zadruge, ni u jednoj državi članici Europske unije zadrugama nije onemogućeno osnivanje energetskih zajednica građana, dok su u Sloveniji energetske zajednice “rezervirane” isključivo za zadruge. Pritom, upravo su energetske zadruge prije više desetljeća započele pokret građanske energije – obnovljive energije u vlasništvu građana i lokalnih zajednica – u Europi, iz kojeg je proizašla inspiracija za razradu koncepta energetskih zajednica u Direktivi EU.
Iz svih navedenih razloga, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja još jednom pozivamo da kroz izmjene Zakona o tržištu električne energije zadrugama omogući osnivanje energetskih zajednica građana. Upravo postojeće zadruge, ali i one koje će tek nastati, mogu biti prekretnica u promjeni statusa quo po pitanju razvoja energetskih zajednica u Hrvatskoj te dati pravi primjer i poticaj razvoju građanske energije u Hrvatskoj.
Uz Zelenu energetsku zadrugu, omogućavanje zadrugama da osnivaju energetske zajednice kroz izmjene Zakona o tržištu električne energije podržavaju:
- ACT Grupa
- Armano Linta d.o.o. za regenerativnu arhitekturu
- Energetska zadruga “Otok Krk”
- Energetska zadruga “Apsyrtides”
- Energetska zadruga “Drenova”
- Energetska zadruga “Dalmacija”
- Europska zadruga “MOBA Housing SCE”
- Grad Cres
- Greenpeace u Hrvatskoj
- “KLIK” energetska zadruga
- OTRA – Otočka razvojna agencija
- Pašnjačka zajednica braniteljska zadruga “Eko-Gajna”
- Pokret otoka
- Poljoprivredna zadruga “Otok Krk”
- Satelit edukacije za održivost i regenerativnost
- Socijalna zadruga “Humana Nova”
- Udruga “Bez granica”
- Zadružna pivovara “Brlog”
- Zadruga za etično financiranja
- Zadruga otvorena arhitektura