eu zagađenje naslovna

Do 2030. Europa mora imati čist zrak: EU postavlja stroža ograničenja na toksične čestice

GREEN_300_listici_sredina

98% Europljana udiše zagađen zrak

Loša kvaliteta zraka, prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, jedan od najčešćih uzroka smrti u Europi. Zagađenje najteže pogađa upravo ranjive skupine, kao što su djeca, starije osobe i kronični bolesnici.

Europska Unija odlučila je postaviti stroža ograničenja na toksične čestice i opasne plinove koji onečišćuju zrak, ali neće težiti razinama koje preporučuju liječnici i ekonomisti. Nova pravila smanjuju godišnja ograničenja za sitne čestice poznate kao PM2.5 – koje čine oštećuju ljudsko zdravlje jer su dovoljno sitne da mogu ući i u krvotok – s dosadašnjih 25 µg/m³ na 10 µg/m³, a za dušikov dioksid, plin koji je štetan za plućima, s dosadašnjih 40 µg/m³ na 20 µg/m³.

zagađenje

No iako je granica dopuštenog zagađenja spuštena, ona i dalje premašuje granice koje postavlja Svjetska zdravstvena organizacija. Kako objašnjavaju iz nadležne službe za okoliš EU, iako su mjere ublažene kako bi se države članice mogle postupno prilagoditi na nove uvjete, ipak su nove granice dopuštenog zagađenja korak naprijed prema zdravijem okolišu.

Iako je cilj smanjiti zagađenje do 2030., Europska komisija dopušta i produljenje za pet do sedam godina ako se pokaže da se granične vrijednosti ne mogu ispoštovati zbog otežanih uvjeta nekih članica, kao što su komplikacije kod prelaska na održivije izvore energije i način grijanja kućanstava.

Zagađeni zrak šteti ljudskom zdravlju i ekonomiji

Loša kvaliteta zraka, prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, jedan od najčešćih uzroka smrti u Europi. Osim toga, zagađenje zraka šteti ekonomiji jer zbog obolijevanja radnici uzimaju češće bolovanja, a vlade troše više novca na zdravstvo.

Kako Europska komisija procjenjuje, pridržavanje smjernica i preporuka Svjetske zdravstvene organizacije kad je riječ o zagađenju, donijelo bi EU uštedu od 38 milijardi eura godišnje.

Zagađenje zraka najteže pogađa ranjive skupine, kao što su djeca, starije osobe i kronični bolesnici. Siromašnije stanovništvo često živi bliže tvornicama i autocestama, dalje od parkova i javnog prijevoza, te u kućama koje se griju na “prljava” goriva. Istraživanje, koje je The Guardian objavio u rujnu prošle godine, otkrilo je da čak 98% Europljana diše zrak dovoljno zagađen da premašuje granice koje je postavila Svjetska zdravstvena organizacija.

 

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.