zagađenje who naslovna

Da države slijede smjernice WHO-a, broj umrlih osoba u Europi smanjio bi se za 238.000

GREEN_300_listici_sredina

Zagađenje zraka

Zagađenje zraka PM2.5 česticama sve je češći uzrok smrti na području Europe, a onečišćenje uglavnom dolazi od cestovnog prometa i grijanja kućanstava.

Prema Europskoj agenciji za okoliš, ako bi države članice prihvatile smjernice Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) o zagađenju mikročesticama (PM2.5), svake godine moglo bi se izbjeći oko 238.000 smrtnih slučajeva uzrokovanih zagađenjem zraka. Ako bi se uklonilo zagađenje PM2.5 česticama, izbjeglo bi se čak više od 400. 000 smrtnih slučajeva.

Znanstvenici su analizirali 41 europsku zemlju i otkrili da bi smanjenje zagađenja zraka uzrokovanog cestovnim prometom za 20%, moglo smanjiti godišnji broj prekomjernih smrtnih slučajeva u Europi za oko 7000 osoba.

zagađenje

Nadalje, smanjenje zagađenja zraka za 20%, a čiji je uzrok grijanje kućanstava, moglo bi rezultirati sa 13.000 manje smrtnih slučajeva svake godine, što bi se najviše odrazilo na istočnoj i središnjoj Europi. U ovoj statistici, Njemačka, Italija, Poljska, Ukrajina i Turska imale bi oko 1000 smrtnih slučajeva manje, a Ujedinjeno Kraljevstvo oko 650 smrtnih slučajeva manje. Nova je studija također pokazala da bi se smanjila smrtnost od srčanih i moždanih udara, dijabetesa tipa 2, kao i raka pluća.

Od prekomjernih smrtnih slučajeva u Europi, koji se pripisuju dugoročnom izlaganju zagađenju česticama, postupnim eliminiranjem emisija štetnih plinova nastalih grijanjem i cestovnim prometom, smrtnost bi se mogla smanjiti za 26% i 12%. Zemlje poput Češke, Bugarske, Estonije, Mađarske i Poljske mogle bi imati veće koristi od postupnog ukidanja s obzirom na to da u navedenim zemljama ova dva sektora uzrokuju gotovo 50% smrtnih slučajeva prouzročenih zagađenjem PM2.5.

Kako strategije nulte emisije idu upravo u smjeru korigiranja stope zagađenja iz cestovnog prometa i grijanja kućanstava, očito je da postoji prostor za poboljšanja i optimizaciju politika u svakoj zemlji, što u konačnici dovodi do maksimalne zdravstvene koristi za stanovništvo Europe.

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.