Čisteći medvjedići

Čisteći Medvjedići na trg metropole ‘istresli’ 100.000 opušaka i dijelili pepeljare

GREEN_300_listici_sredina

Aktivizam

U subotu, 9. ožujka, Čisteći Medvjedići i RockOtok na glavnom trgu naše metropole na zanimljiv su način pokazali svoj 6-mjesečni ulov opušaka, a podijelili su i džepne pepeljare.

Pušenje ne samo što je štetno za ljudsko zdravlje nego su i opušci veliki zagađivač okoliša. Naime, većina opušaka završi na tlu, što je problematično jer sadrže toksične tvari koje mogu zagađivati tlo, vodu i ekosustav, pogotovo tijekom obilnih padalina. Nažalost, samo oko trećinu od 18 milijardi opušaka, koji su svakodnevno odbačeni, završi u smeću ili se reciklira.

Da bi osvijestili hrvatske pušače o lošem utjecaju ove štetne navike na okoliš, Udruga Čisteći Medvjedići u suradnji s RokOtokom već šest mjeseci provodi kampanju “Baci čik u koš”. U subotu, 9. ožujka tako su krenuli s čikolovom na zagrebačkom Glavnom kolodvoru, a nakon toga odlučili su demonstrirati građanima Zagreba koliki je bio njihov 6-mjesečni “čikolov”. Sve prikupljene čikove, njih čak 100.000, istresli su na Trgu bana Jelačića i složili ih u slogan kampanje “Baci čik u koš”.

„Budući da već gotovo četiri godine čistimo okoliš iz tjedna u tjedan, uočili smo da opušaka ima na svakom koraku. Međutim, dok se nismo ozbiljnije usredotočili na njih, nismo bili svjesni razmjera tog problema. Uostalom, brojka od 100 tisuća je već sama po sebi šokantna i naravno, zabrinjavajuća i simptomatična. Pokazuje da ljude ili nije briga ili naprosto ne znaju da su filteri klasičnih cigareta teško biorazgradivi jer u sebi sadrže mikroplastiku, ali i razne toksine. Oni kroz tlo i vodu završe u raznim organizmima, pa tako i ljudskim. Drugim riječima, svakim bačenim opuškom trujemo se još jednom“, izjavio je u ime Čistećih medvjedića Perica Štefan, voditelj kampanje BACI ČIK U KOŠ.

Osim slogana, koji su slagala djeca iz Udruge aktivisti su besplatno dijelili džepne pepeljare, kako bi ih pušači uvijek imali pri ruci i umjesto u okoliš, svoj čik odložili na za to odgovarajuće mjesto.

Prvi čikolov održan je na zagrebačkom Tomislavcu u devetom mjesecu i tad je prikupljeno više od 14 tisuća opušaka. Nakon toga u lovu na čikove pridružili su se Nova Kapela, Varaždin i Križevci. Imali su Medvjedići i međunarodne čikolove – u Ljubljani oko Tromostovja skupili su gotovo 10 tisuća opušaka, a simbolično su čistili i na Gibraltaru i u Zürichu, jer i tamo nažalost postoji identičan problem. Opušci su najčešći otpad u okolišu i u prosjeku ih je čak 80% odbačeno na krivo mjesto, a to rezultira s čak 4.5 bilijuna opušaka godišnje koji su završili izvan kanti za smeće.

Da je tomu tako može iz prve ruke posvjedočiti i Domagoj Jakopović Ribafish koji je prije pet godina pokrenuo projekt RokOtok, da bi između ostalog ukazao i na ovaj problem: “Kako u lipnju ove godine projektom RokOtok nastavljamo s plivanjem, uz koje ćemo i educirati djecu i odrasle oko Istre, posebno ćemo se osvrnuti na problem čikova na plažama te pokušati riječju i djelom dokazati da je svijet puno čišći i ljepši bez njih. Djeca to već nekako intuitivno i znaju, ali nadamo se da će i oni stariji promijeniti svoje štetne navike.”

PHOTOS BY: Facebook / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.