italija vulkan na

Vulkan opasniji od Vezuva pokazuje sve jaču seizmičku aktivnost: U pet sati zabilježeno 150 potresa

GREEN_300_listici_sredina

U našem susjedstvu

Unatrag godinu dana znanstvenici budno prate talijanski supervulkan Campi Flegrei jer pojačana seizmička aktivnost ukazuje na njegovu aktivnost. Sredinom svibnja je tako u samo pet sati zabilježeno čak 150 potresa.

U našoj susjednoj zemlji, Italiji, stanovništvo, koje naseljava područje Napulja i obalnog gradića Pozzuolija, posljednjih godinu dana ne spava mirno. Naime, obližnji vulkan Campi Flegrei počeo se buditi. Posebna panika nastala je kada je 20. svibnja područje vulkana u razdobljlu od pet sati pogodilo čak 150 potresa, a najjači bio je oko 4,4 prema Richteru, zabilježen na dubini od 2,5 km.

Tada je 39 obitelji privremeno evakuirano, a slabija podrhtavanja mogla su se osjetiti i 21. svibnja. “Ovo bila je najjača serija potresa u posljednjih 40 godina”, za talijanske je medije izjavio Mauro Antonio Di Vito, vulkanolog i direktor Opservatorija Vezuv Instituta za geofiziku i vulkanologiju (INGV).

Campi Flegrei naime, ima mnogo veću maksimalnu eksplozivnost od daleko poznatijeg Vezuva – sa 24 skrivena podzemna kratera daleko nadmašuje Vezuv, koji je uništio drevni rimski grad Pompeje 79. godine. Ovaj supervulkan zadnji put je eruptirao 1538. godine, a mjesecima prije erupcije, tlo oko vulkana podiglo se za 20 metara.

Tlo ispod Pozzuolija, grada smještenog najbliže vulkanu, diže se već 20 godina, a nepravilni obrasci seizmičke aktivnosti počeli su se pojačavati prije 10-ak godina i od tada su u porastu

Slični obrasci seizmičke aktivnosti dogodili su se 1970-ih i 1980-ih godina, a tada se tlo u području vulkana Campi Flegrei dizalo brzinom od 9 centimetara mjesečno, uzrokujući više od 1300 potresa mjesečno. Tlo se nije vratilo u stanje kakvom je bilo prije 1970-ih i 1980-ih, što znači da svako podizanje dodatno rasteže Zemljinu koru, objasnili su s talijanskog Instituta za geofiziku i vulkanologiju.

U travnju je zabilježeno 1252 potresa, kako piše Live Science, a u svibnju oko 450.

PHOTOS BY: Instagram / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.