alice-triquet-HeEJU3nrg_0-unsplash

Uznemirujući proces zbog kojeg slatkovodna jezera ubrzano nestaju

GREEN_300_listici_sredina

Čine 90% slatke vode na kopnu

Novo istraživanje pokazuje kako zbog ubrzanog procesa ciklusa vode, slatkovodna jezera isparavaju 15 % više od očekivanog. Kako bi se očuvali rezervoari slatke vode, potrebno je korigirati upravljanje vodama, posebno u vrijeme suša.

Prirodna i umjetna jezera čine oko 5 milijuna četvornih kilometara Zemljine kopnene površine. Oni skladište gotovo 90 posto svježe tekuće površinske vode našeg planeta i dom su brojnim živim organizmima. Zbog globalnog zagrijavanja, povećanog sunčevog zračenja i promjena naoblake, slatkovodna jezera isparavaju brže nego ikad, a ciklus vode na Zemlji se ubrzao.

Ekolog Gang Zhao je s timom istraživača proučavao 1,42 milijuna jezera diljem svijeta. Koristili su mjesečne informacije o gubitku vode u razdoblju od 1985. do 2018. i uzeli u obzir brzinu isparavanja, površinu, trajanje leda i promjene topline za svako od ovih jezera. Njihovo istraživanje objavljeno je u časopisu Nature Communications.

“Otkrili smo da je danas isparavanje jezera 15,4 posto veće od prethodnih procjena”, kaže Zhao za Sciencealert. Štoviše, “isparavanje jezera igra veću ulogu u hidrološkom ciklusu nego što se prije mislilo, a taj proces ima značajan utjecaj na naše klimatsko i vremensko modeliranje.”

Prikupljene podatke o globalnom volumenu isparavanja jezera (GLEV) učinili su javno dostupnim te pozvali one koji donose odluke o upravljanju vodama i širu znanstvenu zajednicu da ih koriste. “GLEV stvarno može pomoći u poboljšanju donošenja odluka o upravljanju akumulacijom vode u cijelom svijetu, posebno zbog sve češćih suša i rasta populacije“, kaže Zhao.

“Ovaj skup podataka pomaže znanstvenoj zajednici da bolje razumije ulogu koju ova vodna tijela imaju u Zemljinim sustavima, od globalne vremenske prognoze, modeliranja poplava i suša do modeliranja Zemljinog sustava pod klimatskim promjenama”, dodaje.

Što možemo učiniti?

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.