vulkan nas (1)

Neuhvatljivo blago: Najjužniji vulkan na Zemlji izbacuje 80 grama zlatne prašine dnevno

GREEN_300_listici_sredina

Neobična otkrića

Na Antarktici postoji 8 ili 9 aktivnih vulkana, od kojih jedan u svojim plinovima izbacuje i zlatne čestice. Prema procjenama, riječ je o količini od 80 grama dnevno, a zlatna se prašina može naći 1000 kilometara od vulkana.

Iako je Antarktika kontinent prekriven ledom s iznimno niskim temperaturama, ondje se događa i vulkanska aktivnost. Na ledenome kontinentu postoji desetine vulkana, a većina ih se nalazi na zapadnom dijelu i u zemlji Marie Byrd. Istraživanje iz 2017. godine identificiralo je 138 vulkana samo na ovom dijelu kontinenta, a samo ih se osam ili devet smatra se aktivnima.

U nama bližoj povijesti samo su tri vulkana eruptirala, ali nedavna istraživanja otkrila su da je ovaj kontinent tijekom posljednjeg ledenog doba bio pogođen jakim vulkanskim erupcijama, od kojih su neke bile intenzivnije od bilo koje u modernoj povijesti.

Jedan od trenutno najaktivnijih vulkana na Antarktici je onaj ujedno i najviši – Mount Erebus, visine od 3.794 metra – a on je i najjužniji aktivni vulkan na Zemlji.

 

Ako pažljivo pogledate satelitske slike ovoga geološkog diva, primijetit ćete lagane naznake crvene boje u njegovom krateru – iznimno vruće jezero lave koje ključa od 1972. godine. Vulkan redovito ispušta oblake plina i pare.

Međutim, znanstvenici su otkrili, kako piše IFL Science, da su mlazovi plina koje ispušta obogaćeni sitnim kristalima zlata, koji su veličine do 20 mikrometara. Procjenjuje se da vulkan dnevno ispusti oko 80 grama zlata, ili drukčije rečeno oko 6000 dolara. Ova zlatna prašina “putuje” daleko od vulkana, a istraživači Antarktike otkrili su tragove zlata u zraku na udaljenosti 1.000 kilometara od vulkana.

PHOTOS BY: Instagram / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.