ptice

Istraživanje je trajalo 25 godina: Pogledajte kako klimatske promjene utječu na ptice

GREEN_300_listici_sredina

Opsežna baza podataka

Ptice koje pjevaju u zoru ili sumrak univerzalna su radost. No, jeste li se ikada zapitali kako klimatske promjene utječu na te male pjevače?

Istraživanje Paua Lucia i njegovog tima sa Sveučilišta Politehnika u Valenciji i Cavanilles Instituta za biološku raznolikost i evolucijsku biologiju Sveučilišta u Valenciji, govori mnogo o ovom kritičnom pitanju. Istraživanje se fokusiralo na dvije vrste: crnoprugastog trstenjaka i trstenjaka cvrkutića. Ove ptice koje vole vodu naseljavaju mediteranska obalna močvarna područja. Crnoprugasti trstenjak, lokalna španjolska ptica, suočava se s opadanjem broja populacije i nalazi se u Crvenoj knjizi ptica Španjolske za 2021. kao ugrožena. S druge strane, trstenjak cvrkutić migrira na velike udaljenosti, zimuje u Africi i na sreću, nije u opasnosti zbog svoje šire europske rasprostranjenosti.

Zahvaljujući opsežnoj bazi podataka od 25 godina proučavanja ptica u španjolskim močvarama, istraživanje je otkrilo kako različiti klimatski i geografski elementi utječu na produktivnost ptica. Drugim riječima, istraživači su proučavali korelaciju između broja potomaka rođenih u godini i broja odraslih ptica.

Istraživanje je dovelo do zanimljivih otkrića

Kiša ima ključnu ulogu u produktivnosti crnoprugastog trstenjaka. Previše kiše šteti; padaline iznad 100 mm negativno utječu na razmnožavanje ptica. Visoke temperature također ne odgovaraju ovoj ptici. S druge strane, trstenjak cvrkutić pokazuje suprotnu sliku. Više temperature povećavaju njegovu produktivnost, dok kiša nema gotovo nikakav utjecaj, osim kada je oko 100 mm.
“Toplije temperature i češće obilne kiše mogu ugroziti očuvanje crnoprugastog trstenjaka u Španjolskoj zbog negativnog utjecaja oba elementa na njezinu produktivnost”, kaže Virginia Garófano iz Instituta za istraživanje integriranog upravljanja obalnim područjem (IGIC) na Kampusu UPV Gandia. “Suprotno tome, više temperature mogu koristiti trstenjaku cvrkutiću.” Ali, klimatske promjene ne utječu samo na produktivnost, već i na stope preživljavanja, piše Earth.com.

Ovo istraživanje moglo bi identificirati klimatski osjetljiva razdoblja analizom najznačajnijih klimatskih utjecaja na produktivnost ptica korištenjem prostornih (lokacija, dužina, širina i nadmorska visina) i vremenskih promjena (godina).

Pitanje koje se nameće je: koje mjere možemo poduzeti kako bismo zaštitili vrste poput crnoprugastog trstenjaka od nadolazećih prijetnji klimatskih promjena?

Istraživački tim predlaže višestruki pristup. Prvo, stroga zaštita njihovih močvarnih staništa je od ključne važnosti. Ovi ekosustavi moraju se očuvati i obnoviti kako bi se održala delikatna ravnoteža vitalna za opstanak vrsta. Dodatno, stvaranje i provedba praksi upravljanja otpornima na klimu može ublažiti negativne učinke ekstremnih vremenskih uvjeta. To bi moglo uključivati instalaciju sustava za kontrolu razine vode kako bi se suprotstavilo prekomjernim padalinama i smanjilo gubitak staništa. Štoviše, poticanje međunarodnih suradnji usmjerenih na migratorne ptice može osigurati usklađene napore očuvanja preko granica, nudeći spas vrstama poput trstenjaka cvrkutića tijekom njihovog putovanja.

PHOTOS BY: Unsplash.com Pexels.com / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.