Požar, Australija

Alarmantni podaci: Pepeo šumskih požara izrazito je opasan za mnoge vodene vrste

GREEN_300_listici_sredina

Novo istraživanje

Iako su učinci šumskih požara na kopnene ekosustave dobro dokumentirani, utjecaj pepela šumskih požara na vodeni svijet tek se nedavno počeo proučavati.

Tim znanstvenika predvođenih Sveučilištem Alberta istražio je smrtonosne posljedice pepela šumskih požara na australske vodene ekosustave, otkrivajući zastrašujuće rezultate. Klimatske promjene uzrokuju sve češće i intenzivnije šumske požare, a Australija je svakako zemlja pri vrhu popisa onih u kojima su požari česta pojava. Šumski požari oslobađaju pepeo koji može ući u vodene ekosustave izravno ili putem otjecanja tijekom kiše.

“Jednom kada dospije u vodu, pepeo može otpuštati metale i organske produkte izgaranja, koji mogu utjecati na organizme, unoseći se kroz crijeva ili dišne sustave kroz škrge,” objasnila je Jenelle McCuaig, magistrica na Sveučilištu Alberta. Ovo onečišćenje predstavlja rizik ne samo za vodeni svijet već i za ljudsko zdravlje, budući da su slatkovodni ekosustavi vitalni izvori vode i hrane.

McCuaig i njezin tim usmjerili su svoje istraživanje na dvije uobičajene australske vrste rakova: riječnog raka i škampa, a dobiveni rezultati bili su alarmantni. Izloženost samo 5 g pepela po litri vode rezultirala je stopostotnom smrtnošću škampa, dok je bilo potrebno osam puta više ove količine da bi se postigao isti učinak na riječne rakove. “Ogromna razlika u osjetljivosti između dvije vrste bila je mnogo veća nego što sam očekivala,” rekla je McCuaig za Earth.com.

Zaštita vrsta počinje s prevencijom šumskih požara – izuzetno je važno biti educiran i implementirati sigurnosne mjere protiv požara u našim životima kako bismo smanjili požare uzrokovane ljudskim djelovanjem,” zaključila je.

WWF Australija je istaknuo da su australski požari između 2019. i 2020. bili katastrofalni po opsegu i utjecaju – kako za ljude tako i za prirodu.

“Izgorjelo je do 19 milijuna hektara, od čega 12,6 milijuna hektara uglavnom šuma i šumskih područja. Gotovo 3 milijarde životinja bilo je pogođeno požarima,” izjavio je WWF Australija.

Australija je dom nevjerojatne bioraznolikosti koja se ne može pronaći nigdje drugdje na planetu. No, sada je više od 1700 vrsta biljaka, životinja i ekoloških zajednica službeno popisano kao ugroženo. To uključuje gotovo 500 vrsta divljih životinja.

Studija Sveučilišta Alberta bit će predstavljena na godišnjoj konferenciji Društva za eksperimentalnu biologiju u Pragu, pružajući važne uvide za buduće napore u očuvanju vrsta i sprječavanju štetnih učinaka šumskih požara na vodene ekosustave.

PHOTOS BY: Unsplash.com / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.