pexels-mikhail-nilov-8157161

Znate li zašto biste obavezno trebali koristiti mineralnu kremu za sunčanje?

GREEN_300_listici_sredina

Za zaštitu zdravlja i okoliša

Kako su ljetni mjeseci pred nama, a vrući dani su polako već krenuli, vrijeme je da razmislimo o prikladnoj zaštiti od podmuklih sunčevih UV zraka. Redovito nanošenje zaštitne kreme za sunčanje je neophodno, a što više učimo o njihovim sastojcima i utjecaju na okoliš, treba razmisliti i o tome koje kreme za sunčanje su najsigurnije.

Prednosti kreme za sunčanje su brojne jer osim što nas štiti od UV zračenja, studije su pokazale i da krema za sunčanje može poništiti znakove oštećenja od sunca, poput bora i hiperpigmentacije. Jednogodišnja studija pokazala je da svakodnevna upotreba SPF 30 poboljšava teksturu i pigmentaciju kože. No pored toliko velikog izbora proizvoda, treba razmisliti i kako odabrati onaj pravi i najsigurniji. Sve je veća zabrinutost oko aktivnih sastojaka u kemijskim kremama za sunčanje koje su često prepune otrovnih tvari koje uništavaju naše koraljne grebene, ali i prodiru u krvotok.

Utjecaj na okoliš

Jedan od najštetnijih utjecaja koje ima kemijska krema za sunčanje je utjecaj na koraljne grebene. Oni igraju ključnu ulogu u morskom životu, predstavljaju važan ekosustav za podvodni život, apsorbiraju ugljični dioksid i UV zračenje i štite obale smanjujući snagu valova. No nažalost, polako odumiru. Zajedno s toplijom oceanskom vodom, zakiseljavanjem naših oceana i epidemijom mikroplastike, svakodnevni sastojci za zaštitu od sunca, poput oksibenzona, oktinoksata i avobenzona, otkriveni su kao toksični doprinositelji uništenju koraljnih grebena. Šteta koju uzrokuju ove kreme za sunčanje je toliko velika da su čak Havaji, Key West i pacifički otoci Palau i Djevičanski otoci zabranili kreme za sunčanje koje sadrže oksibenzon i oktinoksat, a u planu je zabraniti još dva uobičajena sastojka za zaštitu od sunca – avobenzon i oktokrilen.

Jedan od načina za ublažavanje utjecaja kreme za sunčanje na okoliš je korištenje čistih krema za sunčanje, poznatijih kao mineralne kreme za sunčanje. Mineralne kreme sadrže titanov dioksid ili cink oksid kao aktivne sastojke, što su jedina dva sastojka koje je FDA trenutno priznala kao općenito sigurne i učinkovite pa čak i za trudnice, osobe s osjetljivom kožom, ekceme, alergije i bebe. Mineralne kreme za sunčanje su poznate i kao fizičke kreme za sunčanje, jer doslovno djeluju kao fizička barijera ili ogledalo koje reflektira sunčeve zrake. Dok kemijske kreme upijaju sunčeve zrake, a ne reflektiraju ih.

Mineralna krema za sunčanje

Postoje mnogi razlozi za prelazak na mineralnu kremu za sunčanje; od zaštite reproduktivnog sustava i metabolizma vlastitog tijela do sprječavanja daljnjeg zakiseljavanja oceana, izbjeljivanja koraljnih grebena i nanošenja štete morskim divljim životinjama. Kada god možete potražite i ekološko pakiranje proizvoda. Prilikom kupnje sigurne i čiste kreme za sunčanje pripazite i na greenwashing. Mnogi brendovi označuju svoje proizvode kao “sigurne za grebene” ili reklamiraju korištenje “čistih kemikalija”, ali ćete na popisu sastojaka pronaći gore spomenute kemikalije koje su štetne za grebene. Stoga zapamtite uvijek provjeriti i naljepnice sa sastojcima.

Neki od sigurnih proizvoda su Supergoop! Unseen Sunscreen, Ren Clean Screen Mattifying  Face  Sunscreen  SPF  30L a-Roche  Posay  Anthelios  Mineral Sunscreen ili tonirani ILIA super serum skin tint.  A više njih možete potražiti na stranicama Farmacia ili Ecco verde.

PHOTOS BY: Unsplash, Pexels / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.