Povećanje svijesti potrošača o zaštiti okoliša te konzumaciji prirodnih, odnosno biološki vrijednih proizvoda odrazilo se i na ljubitelje vina. Prvenstveno, proizvođače ekoloških vina. Dok trend ekološkog vinogradarstva u svijetu bilježi veliki rast, Hrvatska također postaje sve svjesnija ekološke proizvodnje i činjenice da nam raznolika klima, tradicija uzgoja vinove loze pa i razvijenog turizma samo ide u prilog.
No što uopće znači uzgojiti eko vino?
Proizvodnja ekoloških vina podrazumijeva uzgoj zdravog grožđa, pri čemu se poštuju biološki zakoni, podržavaju i unapređuju prirodna plodnost i biološki procesi u zemljištu te se koristi njegova mikrobiološka aktivnost koja pridonosi pravilnoj prehrani loze.
Popiti čašu vina i uživati u uistinu kvalitetnom hrvatskom vinu s “eko” certifikatom vrlo je lako pogotovo ako proučite ovaj GREEN popis najboljih hrvatskih vina.
KABOLA
Pojam “organski” za ovu je vinariju sinonim želje za istraživanjem i suradnje s prirodom. Glavni cilj ovih istarskih vinara je raditi poštujući okoliš u kojem raste vinova loza, stalno se zalažući za zdravi i ispravan pristup naših poljoprivrednih i podrumskih metoda, uvijek odražavajući kontrolu nad svakim proizvodnim procesom od vinograda do boce, uvijek i prvenstveno baveći se kvalitetom vina. Vodeći se time, 2009.godine Kabolina je ukupna proizvodnja grožđa (i ekstra djevičanskog maslinovog ulja) prešla na BIO (ekološku) proizvodnju, a stručna ocjenjivanja svake godine potvrđuju uspjeh.
BOLFAN
Tisućljetna tradicija uzgoja vinove loze na obroncima današnjeg zlatarskog vinogorja dovoljni svjedoči o tome kako tlo na kojem su zasađeni vinogradi vinarije Bolfan Vinski Vrh predstavlja idealan supstrat za proizvodnju visokokvalitetnih vina. Uvjereni da kvalitetno vino nastaje u vinogradu, a ne u podrumu, ističu važnost brige za okoliš, održavanja mikrobiološku ravnotežu u vinogradu, borbu za zdravlje našeg trsa i djelovanje u osvještavanju svakog vinskog ljubitelja, kupca i namjernika.
ROKI’S
Vis je otok s puno sunca, zelenila, vlastite kvalitetne vode i plodne zemlje. Upravo zbog specifičnosti podneblja i klimatskih uvjeta na otoku Visu, već 20 godina obitelj Roki poznata je kao ekološki proizvođač grožđa. Obrađujući vinograde prema načelima ekološke proizvodnje, u pitoresknom Pliskom Polju, obiteljska vinarija Monike i Olivera Rokija daje vino najbolje kvalitete, a najpopularniji je Plavac Mali, bogate ljubičaste boje.
TERRA MADRE
Vinogradi Terra Madre imaju idealne uvjete za uzgoj vinove loze na ekološki način. Ekološki certifikat tako nose od 2013. godine pod stručnim nadzorom, Zadruge AgriBioCert iz Omišlja. U obradi tla većina poslova odvija se ručno ili pomoću mehanizacije prilagođene za tu namjenu stoga ne čudi da je nakon mnogobrojnih nagrada na domaćem tržištu ovoj vinariji iz Komarne stiglo i međunarodno priznanje- srebrna medalja s najprestižnijeg natjecanja Decanter u Londonu i to za Plavac Premium, berbu 2016. godine.
KALAZIĆ
I Baranja svog “konja za trku” ima. Zahvaljujući odličnom tlu i pogodnoj klimi, vinarija Kalazić uspješno uzgaja brojne kontinentalne sorte vinove loze od čijeg grožđa proizvode kvalitetna i vrhunska vina. Uspješno spajaju stečena znanja s najnovijom tehnologijom i naprednim proizvodnim procesima, a od 2014., ova vinarija s vinogradima smještenim na potezu između mjesta Zmajevac i Batina u neposrednoj blizini Dunava, nosi i eko certifikat.
Ekološki uzgoj danas zamjenjuje riječi „zdrav“, te je u posljednje vrijeme postao sve veći trend. Sve više ljudi konzumira hranu i proizvode proizvedene ekološkom proizvodnjom, a tako bi trebalo biti i kad je uživanje u dobroj kapljici u pitanju.