Uskoro će Splićani, ali i svi zainteresirani, moći doživjeti kako nas čuje more. Ali doslovno. Riječ je o istoimenom umjetničkom programu koji uključuje rezidencije, performanse uživo, radionicu i predavanja. Većina umjetničkih projekata koji će se predstaviti u Domu mladih i Mediteranskom institutu za istraživanje života (MedILS) snažno se fokusira na zagađenje bukom ili zvuk općenito, a cijelo događanje je dio međunarodnog projekta A Sea Change.
Kako navodi Otvoreno more, program tematizira more, njegove (ljudske i neljudske) zajednice i povezane ekološke krize – razorne i ujedno neprimjetne našim ljudskim osjetilima.
Kompletan program tiče se znanstvenih podataka o moru – njihovoj uporabi, produkciji, vizualizaciji te novim mogućim scenarijima. Na taj način utječu na razumijevanje morskog okoliša i naglašavaju koliko ljudi zapravo onečišćuju morski ekosustav.
Dok eksperimentalni pristup i multidisciplinarna proizvodnja znanja podcrtavaju zajedničku temu programa, većina predstavljenih projekata fokusirana je na zagađenje bukom ili zvuk općenito. Naime, osim što su glavni medij za komunikaciju u morskoj biosferi, zvučni valovi kroz morsku vodu putuju mnogo brže i glasnije nego kroz zrak. Učinci antropogene buke na morski život i podvodni svijet stoga imaju još opasnije i dugotrajnije posljedice.
‘Zvuk je više od medija’
Za ove je umjetnike zvuk više od samog medija za komunikaciju i izražavanje. Tako afirmiraju nove načine suživota koji mogu preoblikovati hijerarhije unutar raznolikosti morskih stanovnika.
U programu sudjeluju: Marko Marković, Josipa Vujević, Toni Meštrović i Fara Peluso s s MedILS-a, Marco Barotti, Stijn Demeulenaere, Francisca Rocha Gonçalves, Robertina Šebjanič, Tanja Minarik i drugi.
Program “Kako nas čuje more” osmislio je i producirao KONTEJNER u sklopu međunarodnog projekta “A Sea Change” fokusiranog na interdisciplinarne i intermedijske umjetnosti te umjetnička i kustoska istraživanja koja se bave širokim rasponom tema povezanih s morem.