Iako mnogi smatraju komarce samo dosadnim nametnicima čiji ubodi izazivaju svrbež, oni imaju važnu ulogu u ekosustavima jer služe kao izvor hrane drugim životinjama, poput ptica i riba. Rasprostranjeni su diljem svijeta i mogu varirati u veličini od 3-9 mm. Samo ženke komaraca sisaju krv, jer im je potrebna za proizvodnju jajašaca, dok se mužjaci hrane nektarom biljaka.
No njihov ubod nije ugodan, a vjerojatno ste primijetili da na neki način ipak biraju svoje žrtve. Osim mirisa i daha, a neki kažu i krvne grupe, znanstvenici su nedavno otkrili još jedan kriterij prema kojem biraju koga će ubosti.
Istraživanje koje su proveli znanstvenici s kalifornijskog sveučilišta Santa Barbara (UCSB) pokazalo je da komarci imaju još jedno čulo – infracrvenu detekciju, odnosno imaju sposobnost uočiti infracrveno zračenje našeg tijela koje im pomaže da na velikoj udaljenosti uoče svoj “ručak”.
U istraživanju tijekom kojeg su ponašali ponašanje komaraca u odnosu na njihove mete i faktore koji ih privlače, znanstvenici su zaključili da svaki mamac zasebno – CO2, miris ili infracrveno zračenje – nije uspio pobuditi njihovo zanimanje. Njihova zainteresiranost pojačala se tek kad je mamcu s CO2 i mirisom dodan infracrveni faktor.
Pokazalo se da ovi insekti temperaturu našeg tijela mogu detektirati na većoj udaljenosti jer se ona pretvara u elektromagnetske valove, uglavnom u infracrvenom spektru. Stoga, tim znanstvenika utvrdio je da se u ticalima komaraca nalaze infracrveni senzori s proteinom osjetljivim na temperaturu – TRPA1. No kada su znanstevnici uklonili gen za ovaj protein, komarci nisu uspijevali detektirati infracrveno zračenje.
Istraživanje je također objasnilo i zašto komarci rjeđe napadaju osobe koje na sebi nose širu odjeću. Naime, u prostoru između tijela i tkanine, ovo infracrveno zračenje se raspršuje pa im postaje slabije vidljivo. I dok se ne pronađe potpuno učinkovit način za odbijanje komaraca, prirodnom repelentu dodajte faktor široke odjeće i nadajte se najboljemu.