Živimo li u dobu “najnovijeg normalnog”? Nezapamćene suše u Europi mogle bi postati svakodnevica

GREEN_300_listici_sredina

Nema sličnih podataka u posljednjih 230 godina

Toplinski valovi koji haraju svijetom, s naglaskom na Europu ne pamte se već stoljećima. Suša koja je zahvatila europske zemlje zbog čega strijepi poljoprivreda i dolazi do nestašice hrane, otvorila je krucijalno pitanje: Je li ovo novo normalno? Stručnjaci tvrdi da je ovo samo početak.

Otkako je počelo ljeto, vijesti oko nezapamćenih suša ne prestaju stizati iz svih krajeva Europe. Toplinski valovi, nedostatak padalina, uzrokuju štete diljem kontinenta, a dotok pitke vode postao je upitan u mnogim zemljama. Ni Hrvatska nije daleko od identičnog scenarija pa su već odobrena sredstva za navodnjavanje za poljoprivrednike, a redukcija vode uvedena je već u nekoliko županija i općina. Jesmo li dotakli novo normalno? Pitanje je koje se u medijima ovih dana postavlja. Slijedom događaja, čini se kako Europu “trese” nova “gripa” zvana suša.

Više od 100 francuskih općina nema tekuću pitku vodu dok zemlja ulazi u četvrti toplinski val ovog ljeta, a upravo suša jača pritisak u Europi. Šezdeset posto zemlje u EU i Ujedinjenom Kraljevstvu bilo je pod upozorenjem ili uzbunom od suše sredinom srpnja, objavio je u ponedjeljak Europski opservatorij za sušu. “Nema sličnih podataka u posljednjih 230 godina koji se mogu usporediti sa sušom i vrućinom s kojima se suočavamo ove godine. Zatim smo imali oluje”, rekao je za The Guardian Luca Mercalli, predsjednik Talijanskog meteorološkog društva.

Talijanska rijeka Po već se tjednima suočava sa sušom zbog čega ozbiljno trpe poljoprivrednici, a neki bi proizvodi s polica trgovina naprosto mogli nestati zbog posljedica suše. “Ove epizode rastu po učestalosti i intenzitetu, točno prema prognozama klimatskih izvješća u posljednjih 30 godina”, tvrdi Mercalli.  Isušeni uvjeti pomogli su raspirivanju šumskih požara diljem kontinenta i ometaju poljoprivredu u brojnim regijama.

Niski vodostaji također prijete blokiranjem plovidbe njemačkim vodenim putovima, uključujući rijeku Rajnu koji se koriste za prijevoz povećanih pošiljki ugljena dok se Njemačka trudi smanjiti svoju potrošnju i oslanjanje na ruski plin na bazi metana, a sve zbog globalne nestašice hrane i rasta cijena do ruskog rata u Ukrajini kao i suše drugdje. “Ovo će biti novo normalno”, rekla je za The Guardian Nuria Hernández-Mora, suosnivačica New Water Culture. “Pa ipak, nastavljamo odobravati povećanu upotrebu resursa kojeg nemamo i koji postaje sve oskudniji”, zaključuje. 

PHOTOS BY: Instagram, Guliver Images / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.