Ubrzano zagrijavanje Sredozemnog mora uslijed klimatskih promjena uzrokuje postupnu promjenu morskog ekosustava, a obilježeno je i doseljavanjem vrsta kojima koje su specifične za toplija mora. Jedna od takvih vrsta primijećena je krajem 2023. godine, u Zaljevu pjesnika, popularnoj turističkoj regiji oko 100 kilometara od talijanske Genove. Riječ je o školjki bisernici ili Pinctadi radiate koja je porijeklom iz Crvenog mora, koja se nevjerojatnom brzinom proširila ovim područjem u samo godinu dana.
Naravno, priliku za dobar posao otkrili su odmah talijanski uzgajivači kamenica koji već razmatraju kako bi se posvetili ovome, puno unosnijem uzgoju školjaka i tako dobili neke koristi od ubrzanog zagrijavanja Sredozemnog mora.
Kako piše britanski Independent, mnogi su uzgajivači već stupili u kontakt s meksičkim uzgajivačima školjki bisernica kako bi dobili savjete o tehnikama proizvodnje.
“Pinctada radiata je zabilježena oko Sicilije od 1970-ih, ali tek se u posljednjem desetljeću proširila na sjevernije, hladnije Tirensko i Ligursko more na zapadnim obalama Italije”, objasnio je Salvatore Giacobbe, profesor ekologije na Sveučilištu u Messini.
Ovo je tek početak zagrijavanja
No zbog zagrijavanja mora, pojavile su se i druge “egzotične” vrste, a Manuela Falautano, znanstvenica u talijanskom institutu za istraživanje i zaštitu okoliša ISPRA potvrdila je kako je ovaj trend doživio “eksponencijalni rast” u posljednjem desetljeću. Neke od ovih vrsta su agresivne i narušavaju osjetljive ekosustave, a neke, poput pjegaste napuhače i ribe škorpiona, opasne su i za ljude.
Znanstvenica je dodala da se morska površina od 2,5 milijuna četvornih kilometara, koja razdvaja južnu Europu od Afrike i Bliskog Istoka, zagrijava brže od prosjeka svjetskih mora.
Franco Reseghetti, znanstvenik na Talijanskom nacionalnom institutu za geofiziku i vulkanologiju, izjavio je da su vrijednosti izmjerene u Tirenskom moru u prosincu, na dubinama između 300 i 800 metara, pokazala najviše temperature od 2013. godine te da očekuje daljnji porast ove godine.
Međutim, porast temperature u Sredozemnom moru odgovoran je i za sve češću pojavu razornih oluja i rušenje dosadašnjih vremenskih obrazaca.