U lipnju ove godine pronađen je golemi kit koji se nasukao i uginuo na plaži kanarskog otoka La Palme. Patolog Antonio Fernández Rodríguez, voditelj Instituta za zdravlje životinja i sigurnost hrane na Sveučilištu Las Palmas odlučio je napravidi obdukciju uginuloga kita i otkriti razlog njegove smrti.
Sumnjajući na problem s probavom, pregledao je kitu crijeva i osjetio nešto tvrdo te zalijepljeno za stijenke. Iz utrobe mu je izvadio kamen težak 9,5 kg, promjera oko 50-60 cm, a riječ je o ambergrisu, tvari koji proizvode kitovi koja se koristi u proizvodnji skupocjenih parfema. Primjerak koji je izvađen iz uginuloga kita procjenjuje se na vrijednost od 500 000 eura.
Ambergris je rijetka tvar, često poznata kao plutajuće zlato, koju proizvodi otprilike jedan na 100 kitova. Naime, kitovi konzumiraju velike količine lignji i sipa, od kojih većina nije probavljiva i izbacuje se iz tijela kroz povraćanje.
No, dio ostaje u probavnome sustavu kao žučna sekrecija crijeva te se stvara ambergris koji se ponekad izlučuje, zbog čega ga se najčešće može pronaći kako pluta u moru. Ipak, dogodi se, kao kod kita na La Palmi, da bude prevelik i da prouzroči pucanje crijeva.
Ambergris ima drvenasti miris sličan sandalovini, ali sadrži ambrein, bezmirisni alkohol koji može fiksirati i produžiti trajanje mirisa, zbog čega je tako popularan među u industriji parfema.
S obzirom na to da je otok La Palma 2021. godine stradao od erupcije vulkana, s Instituta su inzistirali da prodaju izvađeni ambergris, a novac daruju za pomoć stanovništvu koje je tijekom katastrofe ostalo bez svojih domova.