HonourableMention_OceanCritters_Aunk-Horwang_Thailand

Zavirite u podvodni svijet: Ovo su pobjedničke fotografije UN-ovog natječaja u sklopu Svjetskog dana oceana

GREEN_300_listici_sredina

Oceani koji život znače

Donosimo vam pobjedničke fotografije UN-ovog natječaja u sklopu Svjetskog dana oceana, a s ovogodišnjom temom “Revitalizacija: Kolektivno djelovanje za Ocean”.

Bliski susret kostura škampa i meduze, raža i jednooka riba koji traže obrok u pijesku; obitelj koja je cijeli život živjela na vodi. Ovo su samo neke od jedinstvenih i fascinantnih fotografija oceanskog plavetnila u sklopu UN-ovog devetog godišnjeg foto natječaja povodom Svjetskog dana oceana (UNWOD). “Fotografsko natjecanje Ujedinjenih naroda za Svjetski dan oceana stalna je tradicija koja poziva fotografe i umjetnike iz cijelog svijeta da svake godine komuniciraju o ljepoti oceana i važnosti odgovarajućih tema UNWOD-a”, napisali su iz UN-a u priopćenju za javnost. Ove godine tema Svjetskog dana oceana bila je “Revitalizacija: Kolektivno djelovanje za Ocean” koja potiče suradnju prema novoj ravnoteži s oceanom kojem više ne iscrpljujemo svoje bogatstvo, već mu vraćaćamo živost i donosimo mu novi život, tvrde iz UN-a.  Svi ovogodišnji pobjednici obradili su temu na različite načine. Dobitnici prvog, drugog i trećeg mjesta izabrani su za svaku od šest kategorija: Morski krajolici iznad vode, Obalne zajednice, Podvodni morski pejzaži, Rješenja temeljena na prirodi i istraživanje oceana, Oceanska stvorenja i revitalizacija. Donosimo vam neke od nagrađenih ovogodišnjih fotografija prema kategorijama. 

Above Water Seascapes, Nguyen Vu

Prikazuje ribara u vijetnamskoj provinciji Quang Ngai kako baca mrežu koja se poput lista proteže oko njihovog broda. “U svakoj profesiji možemo pronaći izazove, ali i ljepotu. Kada ribari krenu na vodu, nadaju se da će se vratiti s čamcima punim ribe i škampa. Jednostavno želim prenijeti ljepotu umijeća ribolova plivaricama u svojoj domovini”, rekao je Vu.

Coastal Communities, Supachai Veerayutthanon

Fotografija prikazuje pripadnike nomadskog naroda Bajau. Ova zajednica živi isključivo na vodi na Filipinima, Maleziji i Indoneziji i razvila je sposobnost ronjenja ispod valova čak 13 minuta, navodi National Geographic. “Bajau, za mnoge generacije, od rođenja do smrti, od mladih do starih, cijeli život provode na svojim brodovima”, rekao je nagrađeni tajlandski fotograf. “Oni nisu građani nijedne države. More je njihovo rodno mjesto i jedini dom na zemlji”, dodaje.

Underwater Seascapes, Nicolas Hahn

Ova fotografija Nicolasa Hahna iz Argentine prikazuje važnost zaštićenih morskih područja. Prikazuje ražu i jednooku ribu dikobrazu kako pretražuju pijesak u potrazi za hranom dok iza njih pliva jato riba. “Nevjerojatna biomasa u nacionalnom parku Cabo Pulmo (Baja California Sur) omogućuje neke nadrealne prizore”, rekao je Hahn. “Zaštićena područja poput ovih služe kao snažan primjer koliko naši oceani mogu biti obilni kada im se pruži prilika da se oporave”, tvrdi. 

Nature Based Solutions and Ocean Discoveries, Giacomo d’Orlando

Ova fotografija Giacoma d’Orlanda iz Italije prikazuje morsku biologinju Adrianu Campili na poslu dok provjerava status grebenskog akvarija u laboratoriju Australskog instituta za znanost o moru, tijela koje prati zdravlje Velikog koraljnog grebena. Smješten u Townsvilleu u Australiji, također provodi eksperimente na koraljima u svom Sea Simulatoru kako bi pomogao grebenima da prežive klimatsku krizu. “Na ovoj slici želio sam oslikati tijesnu vezu između ljudskog bića i morskog ekosustava, naglašavajući važnost ove prirodne veze”, rekao je d’Orlando.

Ocean Critter, Viktor Lyagushkin

Fotograf iz Gruzije naslovio ju je kao “Vanzemaljci susreću svemirski brod” i pokazuje koliko se uistinu izvanzemaljski život ispod valova može pojaviti kada ga stvarno pogledate. U ovom slučaju, vanzemaljac i svemirski brod su zapravo vrsta škampa, odnosno meduza. 

Revitalization, Aunk Horwang

Tajlandski fotograf skreće pozornost na smrtonosni oblik onečišćenja mora pokazujući ronioca kako oslobađa divovsku ražu iz mreže. “Mreže su jedan od najsmrtonosnijih oblika onečišćenja mora u tajlandskim oceanima. U čestim prilikama mreže za ribolov zapliću velika morska stvorenja. To može biti opasno po život ako ih ne spasi”, tvrdi. 

PHOTOS BY: unworldoceansday.org / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.