yoonbae-cho-GJclWjgcVPk-unsplash

Zašto je ovca postala ambasadorica solarne energije?

GREEN_300_listici_sredina

Neobična, ali korisna suradnja

U Beču su proizveli 200 pari čarapa od vune ovaca koje „kose” travu na području jedne od najvećih solarnih elektrana u Austriji, čime se na nekonvencionalan način želi promovirati solarna energija.

Na području nekadašnje deponije šljunka u bečkom okrugu Donaustadt 2021. u rad je pušteno jedno od najvećih fotonaponskih postrojenja u Austriji. Ondje stado od 150 ovaca umjesto kosilica održava većinu travnatih površina u toplijim mjesecima. Te će marljive ovce sada postati ambasadori solarne energije u Beču. U sklopu nove akcije njihova se vrijedna vuna koristi za proizvodnju čarapa, čime se na nekonvencionalan način želi promovirati solarna energija.

Bečko gradsko energetsko poduzeće Wien Energie proizvelo je u suradnji s regionalnim poduzećima 200 pari čarapa od vune ovaca kako bi se skrenula pozornost na inovativne i održive metode u energetskom sektoru. Čarape sadrže QR kodove s poveznicama koje korisnike upućuju na video sadržaj sa životinjama. Osim što udobnim čarapama mogu zagrijati stopala tako vlasnici čarapa mogu uživati u zabavnom i edukativnom sadržaju udobno smješteni na vlastitom kauču.

Postrojenje u bečkom okrugu Donaustadt ima oko 25.000 solarnih modula. Godišnje proizvodi oko dvanaest GWh energije, a nastalom energijom može opskrbiti gotovo 5.000 bečkih kućanstava. Stado crno-smeđih i bijelih planinskih ovaca ondje održava zelene površine od travnja do listopada, što je u odnosu na kosilice ekološki prihvatljivije te doprinosi povećanju bioraznolikosti. Solarni su paneli blago povišeni te ujedno štite životinje od direktne sunčeve svjetlosti i vjetra. Između pojedinih redova panela moguć je uzgoj žitarica i povrća te obrada poljoprivrednim strojevima kao i na uobičajenim njivama.

Bečko poduzeće Wien Energie ukupno raspolaže s više od 370 fotonaponskih postrojenja, a energijom opskrbljuje gotovo 55.000 kućanstava u austrijskoj prijestolnici. Više od dvije trećine postrojenja smješteno je na krovovima, primjerice na višestambenim zgradama, a u sklopu inicijative za povećanje proizvodnje solarne energije postavljaju se i na krovovima škola, domova za starije i nemoćne osobe te stanica podzemne željeznice.

PHOTOS BY: Eurocomm PR, Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.