250959084_3006294133022075_6997859660994410243_n

Zamislite da vam je patka kolega na poslu? U ovom vinogradu njih gotovo 2000 obavlja važnu zadaću

GREEN_300_listici_sredina

Imaju pravo i na godišnji odmor

Jutro u jednom južnoafrikom vinogradu bilo bi sasvim uobičajeno kao i u drugim vinogradima, no ovdje uz zaposlenike na svoj posao odlaze i patke. Točnije njih više od 1600. Baš poput vojske, jedna iza druge odlazi na posao vrijedno skupljajući štetočine te zahvaljujući njima ovaj vinograd nema potrebe za kemijskim pesticidima. Osim toga, patke imaju i svoj godišnji odmor, kao i zabranu na izlov za ručak. Jer tko bi se usudio pojesti kolegu?!

Južnoafrička vinogradarska industrija zapošljava oko 270 000 ljudi, proizvodeći neka od najtraženijih vina na svijetu, ali njihovim vinogradima nije sav posao prepušten ljudima. Njihovi kolege su ni više ni manje nego patke. I to njih oko 1600 koje svako jutro u kolonama dolazi na svoj posao gdje obavljaju važnu zadaću. Naime, nadahnuta patkama koje se koriste za uklanjanje štetočina s rižinih polja u Aziji, vinarija na obalama rijeke Eerste koristi blagodati pataka kao dio svojih nastojanja da proizvodnju vina učini održivijom.

“Naše patke nazivam vojnicima naših vinograda”, kaže izvršni direktor Corius Visser. ” Dok šeću vinogradom, jedu sve insekte, tako da vinograde ne treba prskati dodatnim pesticidima. Patke ih čuvaju od štetočina”, dodaje za strane medije. Jest će lisne uši, jest će puževe, jest će male crve, lisne uši i sve štetočine koje im se nađu na putu.

Riječ je o vrsti, indijskih pataka trkačica, koje ne lete, s visoko razvijenim njuhom. Za vrijeme berbe patke imaju “godišnji odmor” (jele bi grožđe). Za to vrijeme traže hranu na otvorenom pašnjaku, plivaju u obližnjem jezeru. Pačja jaja konzumiraju se u restoranu u vinogradu, ali nikada same patke “to bi bilo kao da jedete kolegu”, rekao je medijima Gavin Moyes, voditelj kušaonice imanja.

“Svijet se udaljava od konvencionalnijeg uzgoja prema organskom uzgoju. Za Vergenoegd, veliki je cilj imati što manji utjecaj na Zemlju, tlo i okoliš”, ističe vlasnik vinograda. Druge održive inicijative uključuju veliku solarnu elektranu i 25 hektara močvarnog područja na farmi, a ovaj genijalni Vergenoegd Löwov sustav za kontrolu štetočina primjenjuje se još od 1980-ih godina što bi uskoro moglo postati veliki hit u mnogim vinogradima diljem svijeta.

PHOTOS BY: Facebook / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.