zakon na

Vijeće za okoliš EU donijelo povjesnu odluku: Napokon usvojen Zakon o obnovi prirode u Europi

GREEN_300_listici_sredina

Zaštita okoliša

Napokon je Vijeće za okoliš EU usvojilo Zakon o obnovi prirode, označavajući posljednji korak da ovaj dugo očekivani prijedlog uđe u zakonodavni sustav. Ovaj ishod velika je pobjeda za europsku prirodu, klimatske akcije, građane i budućnost. 

Države članice ispunile su svoje obveze i s većinom od 20 zemalja, koje predstavljaju 66,07% stanovništva, Zakon o obnovi prirode službeno je prihvaćen, zahvaljujući austrijskoj ministrici okoliša Leonore Gewessler koja se u posljednjem trenutku iskazala i promijenila prethodno stajalište Austrije te zaštitila zakon.

Koalicija #RestoreNature, koju čine BirdLife Europe, ClientEarth, EEB i WWF EU, kaže: “Današnje glasovanje velika je pobjeda za europsku prirodu i građane koji već dugo pozivaju na hitnu akciju u borbi protiv alarmantnog propadanja prirode. Nakon godina intenzivne kampanje i mnogih uspona i padova, veselimo se što je ovaj zakon sada stvarnost – ovaj će dan ući u povijest kao prekretnica za prirodu i društvo. Sada nam trebaju sve ruke na palubi: države članice moraju pravilno primijeniti ovo zakonodavstvo bez odlaganja u svojim zemljama, u bliskoj suradnji sa svim uključenim dionicima. Na kraju dana, priroda se može oporaviti, za dobrobit naše klime, bioraznolikosti i ljudi!”

Prema prvim informacijama, Nature Restoration Law bi u Hrvatskoj trebao biti implementiran u vidu Uredbe o obnovi prirode. Zakon je prošao jedno od najburnijih putovanja u povijesti zakonodavstva EU-a. Nakon što je preživio neviđenu i apsurdnu kampanju dezinformiranja, s ciljem uništenja NRL-a u Europskom parlamentu, suočio se s rizikom da bude odbijen na samom zadnjem koraku u Vijeću za okoliš. Na kraju je ipak prevagnula potpora zakonu.

Ovaj ishod dolazi u pravo vrijeme za predstavljanje na nadolazećoj Konferenciji UN-a o biološkoj raznolikosti (CBD COP16) kasnije ove godine, pokazujući da je Europa voljna prednjačiti u rješavanju krize klime i bioraznolikosti ispunjavanjem svojih globalnih obveza. To je također vrlo jasna poruka novom Europskom parlamentu i Komisiji da ne zaborave zadržati bioraznolikost pri vrhu svog dnevnog reda.

Ovaj rezultat uslijedio je nakon masovne javne mobilizacije. Tijekom proteklih nekoliko godina, više od milijun potpisa i poruka građana, ponovljeni pozivi više od 6000 znanstvenika, više od 100 tvrtki, organizacija mladih i civilnog društva iz brojnih sektora upućeni su u obranu zakona i integriteta Europskog zelenog plana.

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.