Tijekom 2024. godine, svijet je svjedočio fascinantnim otkrićima novih životinjskih i biljnih vrsta koje su obogatile naše razumijevanje prirodnog svijeta. U vremenu kada je više od 157.000 vrsta ugroženo prema IUCN-ovom Crvenom popisu, otkrića novih vrsta pružaju nadu i podsjećaju nas na važnost zaštite biološke raznolikosti. Svake godine znanstvenici otkriju tisuće novih organizama, a 2024. nije iznimka, prenosi Green Matters.
Novi dinosaur s rogovima
Prema NBC Newsu, komercijalni lovac na fosile Mark Eatma otkrio je kosti dinosaura na ranču u Montani 2019. godine. Kostur je 2021. godine kupio Danski Muzej Evolucije, gdje je trenutno izložen. Dinosaurus je nazvan Lokiceratops rangiformis zbog svojih impresivnih rogova koji podsjećaju na nordijskog boga Lokija. Studija o Lokiceratopsu objavljena je u časopisu Peer J 20. lipnja 2024. godine. Iako neki znanstvenici još uvijek raspravljaju o tome je li dinosaurus potpuno nova vrsta ili varijacija na staru vrstu, otkriće je uzbudljivo i značajno za paleontologiju.
A reconstruction shows the newly named dinosaur species Lokiceratops rangiformis in a swamp habitat of what's now Montana. The dinosaur lived about 78 million years ago. Sergey Krasovskiy ~ Museum of Evolution pic.twitter.com/zwqiWCs0Ua
— Joseph Lecisco ☯ (@joseph_lecisco) June 23, 2024
Nova vrsta anakonde
U siječnju 2024. godine, tijekom snimanja serije National Geographic “Pole to Pole” s Willom Smithom za Disney Plus, znanstvenici su otkrili najveću ikad zabilježenu anakondu — Eunectes akiyama, poznatu kao sjeverna zelena anakonda. Prema Reutersu, smatralo se da postoji samo jedna vrsta zelene anakonde, Eunectes murinus. Otkriće nove vrste objavljeno je u znanstvenom časopisu MDPI Diversity u veljači 2024. godine. Istraživač Bryan G. Fry izjavio je kako su anakonde korištene kao indikatorske vrste za procjenu štete uzrokovane naftnim mrljama u Yasuni, Ekvador. Dvije vrste anakondi razdvojile su se prije gotovo 10 milijuna godina, no njihov genetski sastav je gotovo identičan.
Novi aligatorski gušter
Početkom siječnja, istraživači su objavili studiju u časopisu PLOS One o otkriću nove vrste guštera. Prvi put opažen na fotografijama u sjevernim visoravnima Chiapasa u Meksiku 2014. godine, Abronia cunemica, poznata kao Coapilla arborealni aligatorski gušter, službeno je prepoznata kao nova vrsta nakon nekoliko ekspedicija između 2015. i 2022. godine. Ovaj gušter živi visoko na drveću, ima smeđe-žute ljuske i može narasti do više od 23 centimetra duljine.
New species of ‘unusually large’ alligator-like lizard discovered in treetops of Mexico https://t.co/2CDGyOXZ7W pic.twitter.com/JM0QyJdMXG
— New York Post (@nypost) January 8, 2024
Novi jaguar u Arizoni
Početkom siječnja, objavljeno je da je novi jaguar uočen u Arizoni u prosincu 2023. godine. Ovo je tek osmi jaguar zabilježen u jugozapadnom dijelu SAD-a u posljednjih 30 godina. Russ McSpadden iz Centra za biološku raznolikost izjavio je kako je ovaj jaguar prethodno nepoznat Sjedinjenim Državama, što su stručnjaci utvrdili po jedinstvenom uzorku mrlja jaguara. Iako ovo opažanje ne označava novu vrstu, značajno je jer pokazuje oporavak populacije jaguara, koji su ponovno dodani na popis ugroženih vrsta 1997. godine nakon što su gotovo istrijebljeni.
Mala i tajnovita zmija
Istraživači su otkrili novu, tajnovitu zmiju u regiji Hejaz u Saudijskoj Arabiji, nazvavši je “dio koji nedostaje” jer popunjava veliku distribucijsku prazninu za svoj rod. Rhynchocalamus hejazicus, poznata i kao “zmija u maloj skijaškoj maski,” je mala crvena zmija s crnim ovratnikom. Zmiju su otkrili istraživači iz Centra za istraživanje bioraznolikosti i genetskih resursa u Portugalu i Karlovog sveučilišta u Češkoj, a njihovo istraživanje objavljeno je u časopisu Zoosystematics and Evolution. Ovo otkriće daje nadu za pronalaženje još neotkrivenih vrsta zmija u regiji.
Researchers have discovered a new distinctive and secretive #snake species in the Hejaz region of Saudi Arabia, dubbing it “the missing piece of the puzzle” as it fills a large distribution gap for its genus. 🐍🇸🇦
🔗 Read about it on the @Pensoft blog: https://t.co/y9BKkLaRRz pic.twitter.com/veG1We6PyO
— Zoosystematics and Evolution (@Zoosyst_Evo) May 30, 2024
Podvodnirak iz Bahama
Istraživači iz neprofitne organizacije OceanX i Cape Eleuthera Island School otkrili su novu vrstu raka jednakonošca u Exuma Soundu na Bahamima 2019. godine, no vijest su podijelili tek u siječnju 2024. godine kada je njihovo istraživanje objavljeno u časopisu Zootaxa. Ovaj rak, nazvan Booralana nickorum, procjenjuje se da je star 300 milijuna godina.
Researchers with the Oceanx program have found a new species of encrustations called the Booralana nickorum, an underwater isopod that's cousins with the roly-poly which are over 300 million years old. Discovered in the Bahamas in 2019 but didn't share the news until January 2024 pic.twitter.com/CGI1koP7Tf
— Rockford Bullies (@BulliesGlock) February 28, 2024
Ova otkrića naglašavaju važnost kontinuiranog istraživanja i očuvanja bioraznolikosti, te nam pružaju dublje razumijevanje prirodnog svijeta oko nas.