orionidi naslovna

Jesenska kiša meteora: Od ovoga tjedna kroz Zemljinu atmosferu prolaze Orionidi

GREEN_300_listici_sredina

Nebeski fenomeni

Od kraja rujna do sredine studenoga Zemlja prolazi kroz krhotine koje su zaostale od Halleyjeva kometa. Oko 20. i 21. listopada meteorska kiša Orionida dosegnut će svoj vrhunac, ali u njima će moći uživati samo oni koji su ispod vedroga neba.

Svake godine od kraja rujna do početka studenoga Zemlja prolazi kroz krhotine koje je iza sebe ostavio Halleyjev komet, a rezultat je kiša meteora Orionida. Ovi meteori nose ime Orionidi jer dolaze iz područja sjeverno od Betelgeusea, druge najsjajnije zvijezde zviježđa Orion. Iako će ovaj fenomen trajati sve do 22. studenoga, 21. i 22. listopada 2024. očekuje se njihov vrhunac.

No kako je jesen sklona oblacima, samo će sretnici možda pogledom uhvatiti ovu nebesku ljepotu. Astronomi predviđaju da će sjeverna i južna polutka imati prilike vidjeti, ako je nebo vedro, i do 20 meteora na sat.

Zemlja u svom godišnjem ciklusu kroz ove svemirske krhotine prođe čak dva puta, a Orionidi kroz našu atmosferu putuju brzinom 66 km/s, ostavljajući za sobom blistave tragove koji mogu biti vidljivi i do minute.

Halleyjev komet posljednji je put prošao pored Zemlje 1986., a ponovno će se vidjeti tek 2061. godine.

 

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.