Smješten u Japanskom moru, otok Okunoshima, poznatiji kao Usaga Jima ili Zečji otok, vjerojatno je najslađi od svih za koje ste čuli. Riječ je o području koje je gotovo u potpunosti okupirano stotinama divljih zečeva koji lutaju otokom.
Kako je otočić površinom mali, može se prehodati za manje od dva sata laganog hoda, a turisti ga obožavaju. Ipak, povijest ovog područja nije tako “slatka i vesela“.
Misterij porijekla zečeva
Naime, još uvijek nije poznato zašto je toliko zečeva naselilo ovaj otok koji je nekada služio kao mjesto proizvodnje japanskog kemijskog oružja tijekom Drugog svjetskog rata.
Iako je njihovo porijeklo i dalje misterij, neki smatraju da je dolazak ovih patuljastih stvorenja na otok isprepleten s proizvodnjom kemijskog oružja.
Između 1929. i 1945. godine, japanska je vojska potajno proizvela više od 6000 tona otrovnog plina na Okunoshimi upravo zbog njegove diskretne lokacije i udaljenosti od civilnog stanovništva. Kako navodi National Geographic, lokacija se tada izbrisala sa svih japanskih karata kako bi se operacija zadržala u tajnosti.
Nažalost, tada je na otok dovedena nesretna kolonija zečeva kako bi se ispitalo djelovanje otrova. Neki ljudi smatraju da su divlji zečevi koji su naselili otok zapravo potomci životinja koje su dovedene u sklopu pokusa. Ipak, stručnjaci kažu da su pokusni kunići eutanazirani nakon prestanka rada.
Oslanjaju se na ljude
Postoji i legenda da je jedan britanski par donio zečeve na otok ili da ih je obližnja škola pustila 1971. godine. Procjene se razlikuju, ali oko 300 zečeva nastanjivalo je otok 2007. godine, a danas ih je između 700 i 1000.
Na Zečjem otoku nikada nije bilo veće operacije dekontaminacije nakon što je korišten za kemijska ispitivanja, a zaostali toksini zatrovali su podzemnu vodu. Zbog toga se kunići većinom oslanjaju na ljude koji im daju hranu i flaširanu vodu.
Većina ih živi u okolici obližnjeg hotelu čekajući da ih se nahrani, a snalaze se i sami u divljini.
Posjetitelja je, prema pisanju japanskih medija, sve više, a lokalno stanovništvo upozorava da se životinje ne smije uznemiravati te da je područje njihov prirodni dom, a ne čovjekov.