Jedna od biljaka koja definitivno zaslužuje našu pozornost, ne samo zbog svog osebujnog mirisa i ljepote već i zbog mnogih ljekovitih svojstava koja mu pripisuju jest noćurak, latinskog naziva Oenothera biennis L. Naziv “noćurak” ova biljka je dobila jer svoje cvjetove otvara tek sa zalaskom sunca, a ponekad će vas iznenaditi svojim cvijetom i za iznimno oblačnog vremena.
Noćurak, osim po svojim jestivim listovima, laticama i korijenu, poznat je i po zdravstvenoj benefiti svoga esencijalnog ulja koje se dobiva prešanjem sjemenki. Ulje noćurka koristi se kao dodatak prehrani i iznimno je cijenjeno zbog protuupalnih i antioksidativnih svojstava.
Noćurak je biljka koja je rasprostranjena na području Afrike, Azije i Europe. S cvjetovima žute boje i nazubljenim te dlakavim listovima, otporan na teške vremenske uvjete i oskudno tlo pa može rasti u divljini, ali vlasnici vrtova često ga biraju kao dekorativnu biljku. Esencijalno ulje noćurka dobiva se od sjemenki i bogato je nezasićenim masnim kiselinama poput gama-linolenske. Riječ je o omega-6 kiselinama koje su važne za pravilno funkcioniranje organizma i glavni su sastojak esencijalnog ulja noćurka.
Esencijalno ulje s različitom ljekovitom primjenom
Ulje noćurka već odavno je prepoznato kao lijek, a preporučuje se za ublažavanje raznih tegoba, od gubitka kose, upaljenih akni pa do simptoma PMS-a i menopauze. Može se uzimati oralno, primjenjivati samostalno kao balzam ili miješati s drugim baznim uljima za njegu kože.
Prepručuju ga za lakše začeće
Pobornici prirodne medicine ulje noćurka preporučuju za poboljšavanje plodnosti. Naime, uzimanje veće količine gama-linolenske masne kiseline, koja se nalazi u ulju noćurka, poboljšava kvalitetu cervikalne sluzi pa time olakšava oplodnju jajašca.
Ublažava valunge u perimenopauzi
Znojenje i valunzi povezani s hormonima čest su simptom ulaska u menopauzu i mnoge se žene teško s tim nose. Studija iz 2013. godine otkrila je da su žene u menopauzi, koje su tijekom šest tjedana svakodnevno uzimale ulje noćurka, imale znatno blaže i rjeđe valunge.
Ublažava simptome PMS-a
Postoje istraživanja koja pokazuju da redovito konzumiranje ulja noćurka može ublažiti simptome PMS-a poput razdražljivosti, promjena raspoloženja, bolnih grudi, pa čak i nadutosti. Najvjerojatnije za to je opet zaslužna gama-linolenska masna kiselina. Studija iz 2010. potvrdila je da dodaci prehrani koji sadrže ulje noćurka (ali su također bogati vitaminom B6 i vitaminom E) pomažu kod PMS-a.
Učinkovito kod upaljenih akni i ekcema kože
Ulje noćurka već dugo se koristi u njezi kože. Blagotvoran učinak omega-6 masnih kiselina, kojih ovo ulje sadrži u izobilju, može se primijeniti na tretiranje upaljenih akni, za umirivanje ekcema, ali i drugih kožnih iritacija.
Blagotvoran učinak na srce
Nedavna studija pokazala je da unos ulja oralnim putem, u količini 4 g dnevno, može značajno povećati razine HDL-a (dobrog kolesterola) u krvi. Budući da je bolest srca često povezana s upalama i problemima s kolesterolom, noćurak bi mogao smanjiti rizik od srčanih bolesti.
Pomaže kod mršavljenja
Ulje noćurka mnogi preporučuju i za regulaciju tjelesne težine upravo zbog gama-linolenske masne kiseline koje je zapravo omega-6 kiselina. Istraživanja pokazuju da uravnotežen unos omega-3 i omega-6 smanjuje rizik od pretilosti. Dakle, na neki način, održavanje tih masnih kiselina u ravnoteži dio je održavanja zdrave težine.