An assault rifle belonging to Ukrainian serviceman, about to rotate back into the frontline position, hangs from a tree during a short stop outside Kupiansk, Ukraine, Saturday, Feb. 18, 2023. The United States has determined that Russia has committed crimes against humanity in Ukraine, Vice President Kamala Harris said Saturday, insisting that "justice must be served" to the perpetrators. (AP Photo/Vadim Ghirda)

U godinu dana Ukrajini je zbog rata uništeno više od 1,24 milijuna hektara rezervata prirode

GREEN_300_listici_sredina

"Tiha žrtva"

Otkako je započeo rat u Ukrajini prošlo je sada već godinu dana. Katastrofalna razaranja osim infrastrukture, pogodila su i tamošnje šume. Službeni podaci pokazuju da je ratom u Ukrajini pogođeno 1,24 milijuna hektara područja prirodnih rezervata, a Greenpeace je u suradnji s tamošnjim udrugama za zaštitu okoliša mapirao uništena šumska područja koja će i nadalje nadzirati jer kad ova kalvarija u Ukrajini završi, potrebna je ozbiljna sanacija ne samo gradova, već i šuma.

Prošlo je godinu dana otkako je započeo rat u Ukrajini. Od 24. veljače prošle godine službeni podaci pokazuju da je ratom u Ukrajini pogođeno 1,24 milijuna hektara područja prirodnih rezervata. Rat je također utjecao na 3 milijuna hektara šuma s 450.000 hektara pod okupacijom ili u borbenim zonama. Kako bi istaknuli razaranja uzrokovana ratom, Greenpeace Central and Eastern Europe (CEE), zajedno s ukrajinskom nevladinom organizacijom Ecoaction, sastavili su mapu ekoloških šteta koja ilustrira kako je ruska invazija između ostalog uništila i ukrajinsku prirodu.

“Rat utječe na našu prirodu jednako loše kao i na naše ljude i našu infrastrukturu. Međutim, ta šteta ostaje neviđena i uglavnom zanemarena, jer je okoliš tiha žrtva,” kaže za strane medije Yevheniia Zasiadko iz Ecoactiona. “Želimo biti njezin glas kako bi svi bili svjesni ekoloških posljedica ruskog rata i stoga je obnova prirode uključena u planove oporavka Ukrajine”, dodala je.

Kako je mapirana ekološka šteta u Ukrajini?

Podatke o velikim štetama prikupio je Ecoaction. To uključuje šumske požare uzrokovane projektilnim napadima i onečišćenje zraka, tla i vode kao rezultat granatiranja industrijskih lokacija. Ti su podaci kasnije potvrđeni satelitskim snimkama i mapirani od strane Greenpeacea. Od gotovo 900 prikupljenih slučajeva, 30 je odabrano za kartu kako bi se prikazale najveće štete u prirodi. Svaki je kategoriziran prema vrsti učinjene štete.

“Komplicirano je mapirati štetu prouzročenu ratom u Ukrajini: smatra se da je veliki dio oslobođenog teritorija pun mina i drugih eksploziva, dok ruske snage još uvijek okupiraju dijelove zemlje, što prikupljanje podataka čini izazovom u tim područjima“, izjavio je Denys Tsutsaiev, aktivist Greenpeace CEE kampanje u Kijevu. “Međutim, moramo posvetiti više pozornosti šteti okolišu kako bi obnova prirode mogla biti važan dio rasprave o budućnosti Ukrajine”, dodao je stranim medijima.

Što treba učiniti za obnovu prirode u Ukrajini?

Utjecaj je golem, od metalnih fragmenata granata koji ispiru tvari u tlo koje bi mogle utjecati na prehrambeni lanac do 40 poplavljenih rudnika ugljena koji zagađuju podzemne vode. I sve se to događa od 2014. kada su ruske trupe prvi put kročile na ukrajinsko tlo, kažu dvije nevladine organizacije. Smatraju da se obnova gradova mora odvijati istovremeno s obnovom prirode. “Oporavak prirode zahtijevat će alate, stručnost i predanost, kao i značajna sredstva. Ta sredstva treba već sad izdvojiti, a ne kada rat završi.”, zaključuje Tsutsaiev.

PHOTOS BY: Guliver image, Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.