Na otvorenju Greencajt festivala, posjetitelje je pozdravio i gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević, a govoreći o zelenoj tranziciji, koja je primarni cilj ne samo Zagreba i Hrvatske, već i Europe, predstavio je novu aplikaciju Sunčani potencijal. Riječ je o aplikaciji koja omogućuje Zagrepčanima izračun solarnog potencijala krovova, izrađuje idejno rješenje za solarnu elektranu, a putem E-građana omogućava i prijavu HEP-u na priključak.
“Potencijal za zelenu tranziciju Grada Zagreba je ogroman, a dosad je bio malo iskorišten. Na svim gradskim ustanovama, unatrag 20 godina imali smo toliko malo solarnih panela, da smo u ove četiri godine uspjeli učetverostručiti njihov broj. Međutim, cilj nam je ovu brojku povećati 20 puta u sljedećih godinu i pol. Krupnim koracima idemo naprijed u zelenu tranziciju”, rekao je Tomislav Tomašević na otvorenju Greencajta.
Kako bi se građanima i privatnim poslovnim subjektima olakšala zelena tranzicija te se i njima omogućili benefiti korištenja solarne energije Grad Zagreb je ovih dana pokrenuo aplikaciju u kojoj će uskoro biti evidentirani svi objekti s podacima na temelju kojih aplikacija radi precizne izračune potrebne za postavljanje solarnih elektrana na krovove.
“Ovu aplikaciju zasad imaju samo Zagreb i Split, a jučer je Zagreb napravio korak dalje, jer ovom aplikacijom možete pogledati bilo koji objekt u Gradu Zagrebu i možete za bilo koji objekt odabrati krov. Aplikacija će vam odmah očitati koja je površina krova, radi li se o kosom ili ravnom krovu i odrediti koji je pogodan za postavljanje panela. Aplikacija izračunava koliko može stati solarnih panela na vaš krov, kolika je vrijednost investicije, koji je povrat investicije, a vi po prvoj i drugoj tarifi možete unijeti podatke koliko trenutno trošite. Aplikacija vam izračuna financijski povrat, ali i uštedu u sljedećih 25 godina, koliko je životni ciklus prosječnih solarnih panela”, objasnio je gradonačelnik.
Prema njegovim riječima, Zagreb je prvi u Hrvatskoj pokrenuo aplikaciju Sunčani potencijal, a potom je ju je u svoje sustave uveo i Grad Split.
Grad Zagreb, kako bi građane poštedio birokratskih komplikacija i trošenja vremena, dodao je još jednu mogućnost, a to je da aplikacija, kada odaberete solarnu elektranu na svome krovu, generira cijeli idejni projekt, što umanjuje troškove jer ne morate angažirati projektante.
“Idejno rješenje za solarnu elektranu generira automatski, samo se ulogirate u e-građane i predate projekt za suglasnost od HEP. Znači sve napravite u nekoliko klikova i možete predati zahtjev za solarnu elektranu na krovu, bilo da se radi o privatnoj zgradi, višestambenoj, obiteljsko kući ili se radi o nekim poslovnim subjektima”, s ponosom je predstavio aplikaciju Tomislav Tomašević.
Gradonačelnik je još istaknuo kako je vrijeme za promjenu bilo još jučer te da trebamo uložiti zajedničke napore za što brže ostvarenje zelene tranzicije kako bismo se kao društvo uspješnije prilagodili klimatskim promjenama.